Ekonomik bedeli ağır olacak

 CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, “Önümüzdeki seçimde Trabzon’da bir CHP rüzgârı estiremezsek kendimi başarılı saymam. Buradaki birçok ilçeyi tekrar CHP’ye kazandırmazsak, burada nutuk atmanın, vekillik yapmanın hiçbir anlamı yok. Trabzon’da en az 10’a yakın ilçeyi ilk yerel seçimlerde geri alabilirsek, Türkiye’yi de geri alma sürecini başlatmış olacağız.” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in katılımıyla bayramın ikinci günü CHP Trabzon İl Başkanlığında partilerle bayramlaşma töreni gerçekleştirildi. Kurban Bayramı’nı ve Dünya Barış Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, “Dünyada ve ülkemizde barışa çok ihtiyacımız var. Bu yüzden hem dünyada hem ülkemizde hem de parti içinde daha çok sevgi, saygı, hoşgörü ve kardeşliğe ihtiyaç vardır.” diye konuştu.

ÜLKENİN YÜZDE 80’İ HAK, HUKUK, ADALET DİYOR

Güngör konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Ülkemizde yaşananlar ortadadır. 21. yüzyılda halkın yüzde 80’i hak, hukuk, adalet diyorsa, ortada ciddi bir sorun vardır. Partimizin özellikle referandum süreciyle başlayan adalet arayışlarıyla sürdürdüğü politikalar halkımız tarafından kabul görmeye başlamıştır. Hayır bloğunu daha da güçlendirecek 2019’a hazırlanmak gerekmektedir. CHP olarak en sade üyelerinden en üstteki genel başkanımıza kadar buna hazırız. Çalışmalarımızı bu eksende sürdürmeye devam edeceğiz.” CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen ise tüm halkın bayramını kutlayarak sözlerine başladı. Pekşen, son bir yıl içerisinde CHP’nin Türkiye’ye yaymış olduğu politikanın herkesin yüreğinde hem bir umudun yeşermesinde hem de büyük bir su serpilmesine neden olduğunu söyledi. Haluk Pekşen, “Bu ülke Suriye gibi, Libya gibi, Irak gibi bir tuzağa düşmeyecek. Bu ülkede kardeşlik, barış her şeye rağmen hâkim olacak. CHP’nin önemi ve büyüklüğü o Adalet Yürüyüşü ile ortaya çıktı. Gördüğüm şey şu: Dünyanın her tarafında özellikle CHP, Türkiye’nin temel lokomotifi olduğu, iktidarda olmasa bile felsefesinin Türkiye’yi 21. yüzyılın sonrasına da taşıyacak ana felsefe olduğunda herkes hemfikir oldu.” diye konuştu.

SİSTEMATİK BİR GÖÇ POLİTİKASI

Karadeniz Bölgesi’nin uzun bir dönemdir sistematik şekilde bir göç politikasına tâbi tutulduğunu söyleyen Haluk Pekşen, “Milletvekili sayısı 600’e çıktı, yani 50 arttı. Trabzon’da bir tek vekil artmadı. İnanılmaz bir göç giderek daha fazla bu bölgeyi tehdit etmeye başlayacak. Şu anda Karadeniz Bölgesi’nde, Karadeniz insanını yine de en az duygusal olarak bu bölgeye bağlı kılan fındık tarım ürününün uğradığı sonuç giderek bölgesel bağları da zayıflatacak. İnsanlar Ankara’dan, yurt dışından ona sağlayacağı bir ekonomi değil, fındık hasadını bir vesile kılarak buraya gelerek köklerini devam ettirme gayreti içerisindeydi. Ama şimdi onun da bir vesile olmaktan çıkarıldığı bir devlet politikası olarak çok yaygın bir şekilde uygulandığı açık.” dedi.

EKONOMİK BEDELİ AĞIR OLACAK

Küresel ısınmanın daha tehlikelisinin Karadeniz Bölgesi’nde siyasi yok etmeyle yapıldığını iddia eden Pekşen, “HES’lerin bölgedeki iklim yapısını değiştireceği ve bunun da bölgedeki tarım ürünlerinin ciddi oranda etkileyeceği ve bunun sonucunda da burada verimli bir tarımın yapılamayacağını bilim insanları gırtlaklarını patlatarak defalarca kez dile getirdiler. Fındık alanlarında çekim yaptık. Emin olun daldaki fındık miktarının neredeyse 10’da 9’u yanmış. Fındık tüccarları 42 randımanın üzerinde fındık kırmadım diyor. 42 randıman fındık fiyatının 8 lira, 7 lira olduğunu düşündüğünüzde 5-6 liraya hesaplarsanız 3 ton fındık toplayan bir aile açlığa mahkûm durumdadır. Görünen şu ki Karadeniz Bölgesi 2017 yılını, 2018’in hasat dönemine kadar yaşanacak dönemi çok ağır geçirecektir. Ekonomik bedeli bunun çok ağır yansıyacak.” diye konuştu.  

MİLLETVEKİLLİĞİ YAPMANIN ANLAMI YOK

Karadeniz Bölgesi’nde özellikle fındık konusunda iktidar partisine büyük tepki olduğunu belirten Haluk Pekşen, “Buradan şunu görüyorum: Önümüzdeki yerel seçimde CHP’nin Trabzon’da büyük bir başarı sağlaması son derece mümkün bir iştir. Buna inanmamız, bu sahayı buna hazırlamamız, bu başarıya uzanmamız için yeterli. Eğer önümüzdeki dönem içerisinde Trabzon’da bir CHP efsanesi estiremezsek hiç kimseyi başarılı saymam, kendim de buna dâhil. Merkezi ve buradaki birçok ilçeyi yeniden CHP’ye belediye olarak kazandıramazsak buralarda nutuk atmanın, milletvekilliği yapmanın, siyaset yapmanın hiçbir anlamı yok. Gelsin bunu başarabilecek yeni yüzler, yeni isimler geçelim arkalarına alsın götürsünler. Onun için saha şu anda her şeyi ile müthiş müsait.” ifadelerini kullandı.

BELEDİYELERİ ALACAĞIMIZI BİLİYORUM…

“Kendi aramızda bu çekişme denilen neidüğü belirsiz, ne gerekçeye yaslandığını anlamadığım işlerden çıkalım.” diyen Pekşen, sözlerine şöyle devam etti: “Bizim şu anda kendi ikbalimize değil memleketin ikbaline ihtiyacımız var. Bence Trabzon tam da bunun ortasıdır. Şu Ortahisar ilçesini kaybetmeyi bugün Trabzon’da hazmedebilen, anlayabilen, gerçekten bunu kendi idrakiyle kavrayabilen bir tane Cumhuriyet Halk Partiliye rastlamak mümkün değil. Bu harakiri. Ortahisar’ın kaybedilmesi harakirisi. Ama emin olun size şunu söylüyorum: Trabzon’da en az 10’a yakın ilçeyi ilk yerel seçimlerde yeniden geri aldığımız gün Türkiye’yi de geri alma sürecini başlatmış olacağız. Ben buna inanıyorum, ben bunu siyaseten söylemiyorum. Alacağımızı biliyoruz ve bunu alacağız.”

BURADAN BAKANLAR KURULU ÇIKAR

“Burada bunu yapabilecek zekâda, kalitede, kapasitede müthiş bir potansiyel var. Şuradan Bakanlar Kurulu çıkar. Buna emin olun. Bu partinin genleri, bu partinin kadroları o kadar yetkin ve o kadar dolu ki. Özgüveninize inanın. Kendinize inanın. Elinize su dökemeyecek insanlara ülkeyi teslim ettik. Evlere şenlik bir durum var, görüyorsunuz yaptıklarını. Onun için sizden rica ederim. Bir olalım, birlik olalım, kararlı olalım ve mutlaka planlı olalım. Önümüzdeki yerel seçimlerde Trabzon’u bayram yerine çevirelim.”

BUNU CUMHURİYET BAYRAMINDA GÖSTERELİM

“Bunun da ilk temellerini Cumhuriyet Bayramı’nda atalım. Cumhuriyet Bayramı’nda hepinizi bekliyorum. Özellikle rica ediyorum. Cumhuriyet Bayramı’na tarihte eşi olmayacak kadar büyük önem vereceğiz Trabzon olarak. Cumhuriyet Bayramı’nda ne kadar Trabzonlu varsa, Türkiye’nin ve dünyanın her neresindeyse hepsini Trabzon’a davet ediyorum. Gelsinler gerçekten Cumhuriyet’in Bayramı’nı Trabzon’da görelim. Hepinizden bu anlamda da destek bekliyorum. Ne kadar eşiniz, dostunuz, ahbabınız varsa bir inancı, bir ideolojiyi bir kararlılığı göstermek için Cumhuriyet Bayramı’nda hepinizi sahada, meydanda Trabzon’da bir çalıştayın içerisinde görmek istiyoruz. Buna destek verirseniz emin olun nasıl büyük bir adım attığınızı da o gün göreceksiniz. Türkiye’nin her tarafındaki Trabzonlulara ulaşmaya çalışıyoruz, siz de lütfen ulaşmaya çalışın. Partide bir göreviniz var veya yok, hiç bunlara bakmayın; rica ediyorum sizden. Hepiniz bu ülkenin ideolojisi, bu ülkenin geleceği için yarın çocuklarımızın yüzüne bakabileceğimiz bir bugün için görevliyiz ve ödevliyiz.”
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.