COVİD 19 (KORONA) SARMALI

Son dönemde artan Covid 19 vakaları vatandaşta ve esnafta ciddi manada endişe yaratmakta. Acaba tekrar kısıtlama gelir mi, evlerimize kapanmak zorunda kalır mıyız, ekonomik darboğaza tekrar girer miyiz şeklinde söylemleri çokça duyar olduk, derken kısıtlama tekrar geldi.
Covid 19 ile ilgili olarak cephede mücadele veren sağlık çalışanlarımızla konuştum. Kendilerine bir dokundum bin ah işittim. Şimdi konu ile ilgili yaptığım dörüşmeleri özetleyeyim. 
Sağlık çalışanları Covid konusunda yerel idarelerce bilgilendirilmedi. Hangi hastalardan test alalım, kime ilaç başlayalım, karantina süresi ne kadar, karantina ne zaman sonlanacak gibi konularda eylem birliği yok. Bakanlık bu konularda gerektiğinde değişiklik yapıp rehberler yayınlasa da bunlar çalışanlara gereği gibi yansıtılmadı. Yüz yüze eğitim verilmedi. 
Herkes farklı uygulama içinde. Kimden test alınacağı bakanlıkça net olarak ortaya konmuşken sahada tam bir curcuna var. Ciddi ciddi test alınması gereken hastadan bir hekim test almazken “Ben test vermek istiyorum, bir bakalım” diyenden test alınıyor.
Test alınan her kişi bizim için “Covid (+)” değerlendirilip ilaçları başlanıp hemen izolasyon uygulanması gereken kişidir. Oysa sahada test alınan kişi elini kolunu sallaya sallaya çıkıp gidiyor. Pozitif (+) çıkarsa sonuç ona gelene kadar cami, kahve, lokanta, kantin, toplu taşıma gibi pek çok alanda etrafı enfekte ediyor.
Testi negatif diye ilaç başlanmayanların bir kısmının 2-3 gün sonra verdiği test pozitif çıkıyor. Bunun anlamı o kişi 3 gün önce de pozitifti. Hastalığı başlangıç evresinde olduğu için test negatif çıktı. İlaç verilmediği için virüs yükü artınca sonraki test pozitif oldu. Hem kendi tedaviye geç başlamış oldu hem de arada geçen zamanda temas ettiği herkesi riskli hale getirdi.
Test alınanlara sonuç (+) çıkana kadar ilaç başlanmıyor. Testin çıkması ve Filyasyon ekiplerinin kişiye ulaşması bazen (2) günü buluyor. İlaçlar test alındığında verilmesi gerekirken bu durum tedaviye iki günlük geç başlamaya sebep oluyor. Tedavi antiviral tedavi olduğu için ilacın etkinliği “ne kadar erken başlanırsa o kadar fazla olduğu ve zaman geçtikçe etkisi azalacağından” işe yaramıyor. İş kişinin kendi savunma sistemine kalıyor.
Favipravir ve Klorokin diye iki ilaç başlanmalı. Maalesef çoğu hastaya sadece favipravir veriliyor. Klorokinin kalp krizi yaptığı söylentisi sadece halk değil, sağlık çalışanları arasında da yaygın. Oysa bu ilaç yıllardır, sıtma ve bazı romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Buna rağmen “Twitterda okudum, artık kullanılmıyor” diyen ve seviyesi bu konuda bu noktayı geçmeyen hekimlerce verilmiyor. Maalesef sadece müdürlükler değil bakanlık bu konuda yeterli etki oluşturamadı. 
Test alıp ilaç başlamayan veya tek ilaç başlayan hekime “Niçin bakanlığın rehberlerine uymuyorsun” diyen yok. Covid olup tedavide bu iki ilacı kullanan hekim televizyonda 'Bu ilaçlar kalp krizi yapıyor' diyebiliyor. 
Bu ilaçlara karşı olan hekim grubunun tedavi ile ilgili hiçbir önerisi yok.
Sonuç olarak Covid ile ilgili uygulamalarda sağlık çalışanlarındaki kafa karışıklığı, bilgilendirilme eksikliği, uygulanacak tedavide eksikliklere neden olmakta. Fedakarca sahada mücadele veren öncüler bu kadar eksiklik içerisinde ne kadar başarılı olabilir? Sağlık Bakanımızın onca uyarısının ne anlamı kalıyor? Amacımız karamsarlık yaratmak değil salgınla mücadelemizin tekrar gözden geçirilmesine aracılık etmek.
“Yarım hekim candan yarım hoca dinden eder” diye güzel bir atasözümüz var. Yukarıda anlattıklarım tamda buna uygun düşüyor. Biz neyi ne zaman tam yapacağız?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet selimoğlu 8 ay önce

koordinasyonsuzluğa net vurgu. yine güzel bir yazı. tebrikler