KARABAĞ ANLAŞMASI ZAFER Mİ?

Azerbaycan tarafından 27 Eylül 2020 tarihinde başlatılan Dağlık Karabağ operasyonu 10 Kasım 2020 tarihi itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin girişimi, Azerbaycan ve Rus liderlerinin karşılıklı anlaşması sonucu Azerbaycan’ın kesin zaferiyle sonuçlanmıştır.
Anlaşma kapsamında; Ermenistan Kelbecer, Ağdam ve Laçın'dan daha sonra Dağlık Karabağ'ın tamamından çekilecek. 
Dağlık Karabağ'da ise iki taraf elindeki toprakları kontrol etmeye devam edecek.
Ermenistan'dan Dağlık Karabağ'a (Laçin) ve Nahçıvan'dan Azerbaycan'a 5 km genişliğinde birer koridor açılacak, bölgeye Rus barış gücü konuşlanacak. 
Anlaşma sonrası Paşinyan: “Hepimiz için çok zor bir karar verdim. Rusya ve Azerbaycan Devlet Başkanları ile Karabağ savaşının sonu için anlaşma imzaladım. Anlaşma, benim ve halkım için inanılmaz derecede acı" diyerek teslim olduğunu duyurdu.
Aliyev açıklamasında "Bugünkü bildiride, Rusya ve Türkiye’nin ortak barış gücü görevi yer alıyor. Bölge temaslarına ilişkin tümüyle yeni bir format yaratıyoruz" dedi.
Rusya anlaşmadan hemen sonra askerlerini konuşlandırmaya başladı. Bu anlaşmanın Rus helikopterinin düşürülmesi sonrası gelmesi manidar. Bu süreçte çok dikkatli olmalıyız. Anlaşmanın uzun vadede yürüyeceğine inancım yok. Rusya ve Türkiye güçleri Dağlık Karabağ’da barış gücü olarak konuşlanacak dense de metinde böyle bir şey göremiyoruz. Bunu sadece Aliyev’in açıklamasından görüyoruz. Yine Dağlık Karabağ’ın merkezi olan Hankendi ve Hocalı ile ilgili anlaşma metninde bir şey göremiyoruz. Güzel olan Ermeni askerinin kalmayacak olması.
Bu anlaşma ile hem Rusya hem de Azerbaycan istediğini aldı. Rusya NATO’nun her hangi bir şekilde sınırlarına yanaşmasını engellerken, bölgenin hakimi olduğunu bir kez daha gösterdi. Muhtemelen Batı yanlısı Paşinyan iktidarı da son bulacak. Hatta Paşinyan’ın Soçi'ye kaçtığı da söylentiler arasında.
Sovyetler Birliğinin çöküşü ile Rusya girmiş olduğu duraklama dönemini aşma peşinde. Kırım’ı işgalle Karadeniz’de var olduğunu ya da var olacağını dünyaya ilan etti. Karabağ’da ki varlığı ile de Kafkasya da hakimiyetinden vazgeçmeyeceğini duyurdu. Ermenistan anlaşmaya ikna edilerek bölgeye başka bir yabancı gücün (ABD, Fransa, Almanya) konuşlanmasının önüne geçmiş oldu.
Ülkemiz açısından en büyük kazanç Nahçivan Azerbaycan koridoru ile Kafkasya bağlantısının sağlanması oldu. Bir rüya gerçekleşmiş oluyor. Navçivan’dan girdiğinde kesintisiz olarak Çin’e kadar Türkçe konuşan bir bölgede tekrar var olacağız. Koridorun niteliği tam olarak belli olmasa da Laçin’den Ermenistan’a açılan koridor Nahçivan’dan Azerbaycan’a açılan koridorun teminatı olacak. Türkiye bir nevi garantör ülke statüsü kazandı. İran devre dışı bırakılarak Nahçivan koridoru ile Güney Azerbaycan bağlantısı da sağlamlaştı. 
Türkiye Azerbaycan’a silah gönderiyor, cihatçı sevk ediyor diyen, daha savaşın ilk dakikalarında Minsk grubuna vurgu yapan mandacı kafanın iflasını gördük bu gece. Hem Karabağ’da, hem Suriye’de, hem Libya’da hem de Mavi Vatan’da varlığımızı perçinleyerek sürdürüyoruz. Sahada da masada da fiili olarak varız diyerek kan bağımız olan bölgeyle yol bağımızı da sağlamış olduk. Bu zafer; tarihin yeniden yön değiştirdiğinin, hiç bir gücün Türkiye'siz harita çizemeyeceğinin, karar alamayacağının ilanıdır. Coğrafya kaderse o kaderi Müslüman Türk Milletinin belirleyeceğinin tescilidir.
Yazımı Arvasi’nin şu veciz sözü ile bitirmek istiyorum: “Türk ordusu "Allah'ın ordusu", Türk bayrağı mukaddes ay ve yıldızı ile yüce İslam'ın ve al rengi ile Allah için can veren şühedanın kanlarının ifadesidir.” Yüce Türk Milletinin kutlu zaferi mübarek olsun...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet selimoğlu 8 ay önce

'Türkiye Azerbaycana silah gönderiyor, cihatçı sevk ediyor diyen, daha savaşın ilk dakikalarında Minsk grubuna vurgu yapan mandacı kafanın iflasını gördük bu gece.' kendi gücünün ve varlığının farkına varamayan siyasetçilere iyi çakmışsınız. Tebrikler Cemil Bey

Avatar
Tamer İPEKÇİ 8 ay önce

Rusya'nın Ermenistan'ı askeri olarak koruduğu üsleri olduğu gerçeğine bakılırsa evet mevcut şartlarda zaferdir.
Kaostan yeni dünya düzeni kurma planları yapan paranın baronları 3.Dünya Savaşı veya nükleer savaş için bölgelerde stres oluştururken bu gerlimde önemli olan savaş yapmadan netice almaktır.
Bir Kuşak Bir Yol projesinin de mesafesi kusalmış Japonya ile Çin sınırında komşu olmak ülkümüzün yolu açılmıştır.
Ermenistan el altından Fransa ve ABD ile işbirliği yaparken bir taraftan Rusya'yı savaşa dahil etmek için Azerbaycan'da sivil yerleşim yerlerini hedef alarak aynı karşılığı bekledi.

Avatar
Mehmet 8 ay önce

Türk ordusu "Allah'ın ordusu", Türk bayrağı mukaddes ay ve yıldızı ile yüce İslam'ın ve al rengi ile Allah için can veren şühedanın kanlarının ifadesidir.”
Bu söz üzerine söylenecek kelime bulamıyorum. Cemil Bey yazılarınızda işlediğiniz konular, verdiğiniz mesajlar harika ötesi. Sizleri tebrik ediyor ve ayakta alkışlıyorum.