TRABZON’DA YATIRIMCININ İLDEN KAÇMASI İÇİN HER TÜRLÜ ENGELLEME YAPILMAKTADIR

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan, Trabzon’un ihracatta yükselen yıldızı olan balıkçılık sektörüne yerelde destek olmak yerine köstek olunduğunu ifade ederek tepki gösterdi. Trabzon’da yatırımcının kaçması için her türlü engellemenin yapıldığını söyleyen Gürdoğan, “Arsin’deki balıkçı barınaklarının yıkılması buna en büyük örnektir. Bu yapılan sektöre vurulan bir darbedir.” dedi.

ARSİN’DEKİ YIKIMA TEPKİ

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan, Trabzon’daki deniz kafeslerinde yetiştirilerek dünyaya ihraç edilen Karadeniz Somonunun kent ekonomisine büyük katkı verdiğini ancak sektörde kullanılan Arsin Balıkçı Barınağındaki depolarının yıkılmasının ihracata darbe vurduğunu dile getirdi. Gelişmenin ihracata köstek olma niteliği taşıdığını belirten Gürdoğan, “Trabzon’da deniz kafeslerinde yetiştirilen ve dünyada büyük beğeni ile talep alan Gökkuşağı Alabalığı (Karadeniz Somonu) Trabzon ilimizde işlenerek; Japonya, Vietnam, Avrupa Ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri, Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu’na ihraç edilerek, ilimiz ekonomisine büyük katkı sağlanmaktadır. Yetiştirici iş insanı ihracatçılarımız yaklaşık 10 yıldır bu alana alın teri dökerek, varını yoğunu sermayelerini yatırarak yatırım yapmış, burada yetiştirilen balıkların işlenip uluslararası piyasalara sunumunun yapılması için sektörün en ileri teknoloji makineleri ile donatılmış fabrikalarını kurmuş, gerekli ihracat izinlerini alarak iki bine yakın insanımıza istihdam imkânı sağlamıştır. Bütün bu yatırımlar sonucunda yaklaşık 10 yıldır bu alana yaptıkları yatırımların ihracat ile meyvelerini toplamaya çalıştığımız bir dönemde; ihracatçımızın denizdeki kafesleri için işçilerin çalışma alanı ve balık yemlerinin depolanması amacıyla lojistik depo olarak kullandıkları Arsin Balıkçı Barınağındaki depolarının yıkılması, Trabzon ilimizin su ürünleri ihracatına vurulan en büyük darbe olmuştur.” ifadelerini kullandı.

3 BÜYÜK SEKTÖRDEN BİRİ

Trabzon’daki idarecilere seslenen Gürdoğan, “Çok değerli İdarecilere hatırlatmak isteriz ki; bu kafeslerde yetiştirilen Karadeniz Somonu ihracatı Trabzon ilimizden en çok ihracatı yapılan 3 üncü büyük sektördür. Su Ürünleri sektörü ihracatımız bu İş İnsanlarının yaptıkları özverili çalışma ve yatırım sonucu son 5 yıl kıyaslamasında yüzde 66 oranında ve 3 Kat artarak 60 Milyon ABD Dolarına ulaşmıştır. Trabzon ilimiz Karadeniz Somonu ihracatında 81 İl içinde en çok Balık ihraç eden 4 üncü İldir ve Trabzon’u bu başarıya depolarını yıktığınız ve rencide etmekte olduğunuz ihracatçımız ulaştırmıştır.” dedi.

TRABZON’DA YATIRIMCI KÜSTÜRÜLÜYOR

Trabzon dışındaki tüm illerde yatırım yapacak iş insanlarına bedelsiz arazi ve yatırım yeri tahsis edilmesine rağmen, Trabzon’da yerel idarecilerin hataları ile ihracatçının küstürüldüğünü söyleyen Gürdoğan, “Trabzon ilinden kaçırılmaktadır.  Trabzon’da yerel idarecilerinin yatırımcıyı rencide eden uygulamalarını anlamakta güçlük çekmekteyiz. Yerel İdarecilere çağrımız; Trabzon ili dışına çıkıp bir Ege Bölgesinde, Akdeniz Bölgesindeki İdarecilerin balık üretici ve ihracatçısına yaptıkları destek ve katkıları incelemeleridir.” diye tepki gösterdi.

DÜNYA İSTİHRAMA DESTEK VERİRKEN TRABZON KÖSTEK OLUYOR

Gürdoğan, dünyanın koronavirüs krizi ile kavrulur iken, dünya ülkelerinin istihdam sağlayan iş insanını el üstünde tuttuğu bir dönemde, Trabzon’da yerel idarecilerinin ihracatçının depolarını yıkmasının mantığını anlamakta güçlük çektiklerini söyledi.  Yerel yöneticilerin Arsin’deki barınakların ne işe yaradığından bir haber olduğunu belirten Gürdoğan, “Acaba yerel idareciler Arsin Balıkçı Barınağında yıkılan bu depoların ne işe yaradığında haberi var mı, bu insanların Trabzon ilinin istihdamına ihracatına ne katkı sağladıklarından haberi var mı?  Trabzon ilimizde ihracatçımız neden üvey evlat muamelesi görmektedir? Trabzon ili yerel idarecileri acaba İlimizden ihracat yapıldığından haberi yok mu, yok ise hatırlatmak isteriz ki Trabzon ili Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 16’ıncı ili konumundadır. Su ürünleri sektörü Trabzon ilinin yükselen yıldızıdır. Yerel idareciler lütfen bu gerçekleri görerek uygulama yapsınlar. Bölgemizde tüm iller yatırımcı almasına rağmen, Trabzon’un  öz evladı yatırımcı küstürülmekte, Trabzon dışına itilmektedir. Acaba bu durumdan yerel idareciler rahatsız olmuyor mu,  bu ihracatçımızın verdiği vergilerden Belediye pay almıyor mu? Alıyorsa sesleniyoruz; Altın yumurtlayan tavuğu kesiyorsunuz. Lojistik Depoları yıkılan bu yatırımcı ihracatçılarımızın Rusya ve Avrupa Ülkeleri ile yaptıkları anlaşmalar kapsamında, süreli ve hiçbir kesintiye uğramadan balık ihraç etme taahhütleri vardır ve bu taahhütlerin yerine getirilmemesi halinde yüklü miktarda cezai müeyyideler ile karşı karşıya kalmalarına sebebiyet verilecektir.  Bu durumu da bıraktık, bu olumsuz durum karşısında Ülkemizin, Türk ihracatçısının uluslararası piyasalarda uğrayacağı itibar kaybını acaba bu yerel idareciler hiç düşünmüyor mu? Trabzon’u yönetenlerden istirhamımız; Lütfen Trabzon’un şu anda yükselen yıldızı olan “Su Ürünü İhracatçılarımızın”  mağduriyetini giderin, Trabzon’un ihracatına katkı yapın.” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLLERİNE SESLENDİ

Soruna ilişkin Trabzon Milletvekillerine seslenen Gürdoğan, “Çok kıymetli Milletvekillerimizden istirhamımız bu mağduriyetin giderilmesi, lojistik deposu, kafeslerdeki balıklar için yem depolama alanı, bunların yetiştirilmesinde çalışan işçilerin yemek yemek, lavoba ihtiyacını temizlik ihtiyacını gidermektir. Üstbaş kıyafetini değiştirmek ve malzemelerini koymak için işyeri olarak kullandığı bu yapıların tekrar inşa edilmesi konusunda bu olumsuzluğa yol açan yetkililere gereken uyarıyı yapmalarıdır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.