Trabzon'da CHP'den fındık uyarısı

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük geçim kaynağı olan fındık artık üreticinin geçim kaynağı olmaktan çıktı. Yanlış tarım politikalarıyla fındık fiyatının piyasada yaklaşık 7-8 liraya satılmasıyla üreticinin zarar ettiğini söyleyen CHP Trabzon İl Başkanvekili Celal Akaç, Trabzon Tarım İl Müdürlüğünün verisine göre fındığın maliyetinin yaklaşık 12 lira olduğunu söyleyerek, “Şu anda fındık fiyatı piyasada 7-8 lira civarında satılıyor. Ağustos ayı itibarıyla piyasaya yeni fındık girişi ile bu oranın müdahale edilmezse 5 liraya kadar düşeceği muhtemeldir.” dedi.

BİR İTALYAN ŞİRKET FİYATI BELİRLİYOR
Türk fındığının fiyatını ve alım koşullarını artık bir İtalyan firmasının belirlediğini iddia eden Celal Akaç, “Söz konusu firma bir dünya devidir ve tüm özel firmalar gibi kârlılığı hattâ aşırı kârlılığı esas almaktadır. Fındık piyasasında daha önceki yıllarda kendi hesabına toptancı ve aracılık yapan spekülatörler bile şimdi bu firma adına ürün toplamaktadır. Kısacası üreticiyi düşünen yoktur. Peki, bu durumda AKP hükûmeti ne yapmaktadır? AKP üretimi değil, çiftçiyi değil, yabancı firmaları ve başka ülkelerin çiftçilerini destekleyen bir tarım politikasına ne yazık ki işlerlik kazandırmıştır.” diye konuştu.

DEVLET FINDIK ALIMINA MÜDEHALE ETMELİ
Fındıktaki tekeli kırmak ve Karadeniz’de birçok ailenin geçim kaynağı olan fındığa devletin müdahale etmesi gerektiğini vurgulayan Celal Akaç, “Türkiye tarımını tekrar canlandıracak ve yönetim anlayışının temelini kooperatifçilik yöntemi ile mümkün olur. Üretici-tüketici arasındaki aracıların kaldırılarak üreticinin ürününün değerlendirilmesi tüketicinin de ekonomik koşullarına dayalı sağlıklı bir tüketim yapabileceği sistemin yeniden oluşturulması gerekmektedir. Fındık için kısa vadede Toprak Mahsulleri Ofisinin devlet adına taban fiyatı uygulamasıyla fındık alımına girmesi, uzun vadede ise FİSKOBİRLİK yeniden yapılandırılmalı ve kuruma devletin yeniden destek vermesiyle üretici korunmalıdır.” dedi.

FINDIĞI YABANCI TEKELLERE TESLİM ETMEMELİYİZ 
Akaç, “FİSKOBİRLİK devlet tarafından desteklenmeli ve üreticinin fındık fiyatında söz sahibi yapılması gerekiyor. Aksi hâlde üreticinin bu fiyatlarla ayakta durması zor. İtalyan şirkete karşı üretici birleştirilmeli ve örgütlenmelidir. Tekelleşme konusunda hem siyaset kurumunun hem odaların daha dikkatli bir politika izlemeleri gerekiyor. FİSKOBİRLİK eski görkemli günlerine kavuşturulmalı. Fındık konusunda her şeyi yapmak zorundayız. İzlenen politika tütünü nasıl bitirdiyse, pamuğu nasıl bitirdiyse, fındığı da bitirmeye yöneliktir. Bölgemiz insanının çok duyarlı olması lazım. Fındığımız var, şimdi fındığı yabancı tekellere teslim ederek gerek üreticimizi, gerekse sanayicimizi aradan çıkaran bir fiyat politikasına işlerlik kazandırılıyor. Tütünü teslim ettik, fındığı da yabancı tekellere teslim etmememiz gerekiyor.” diye konuştu. Üreticiyi uyaran Celal Akaç, “Ne yazık ki serbest piyasada fındık ticareti ile uğraşan vatandaşlarımız da tek alıcı olan İtalyan şirketinin fındık fiyatına yönelik olarak piyasada oluşturduğu durumun takipçisi konumuna düşmüştür. Çiftçimizin de bu durumu dikkate alarak ürününü piyasaya çıkarması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.