Adli Yıl açılışında Trabzon Barosunun Anayasa Mahkemesine yönelik çağrısı dikkat çekti

Çoklu Baro Sistemi iptal edilmeli

Trabzon Barosu, Adli Yıl açılışı nedeniyle Atatürk Anıtına çelenk sundu. Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez, “Çoklu Baro düzenlemesine ilişkin yasa değişikliklerinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi gerektiği yönündeki görüş ve taleplerimizi bir kez daha yineliyoruz” dedi

Trabzon Barosu, Adli Yıl açılışı nedeniyle Atatürk Anıtına çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından açıklamalarda bulunan Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez, “Avukatlar ve barolara karşı, mesleki faaliyetleri nedeni ile yönelen baskı, saldırı ve her türlü sindirme girişimi, esasen halka, halkın adil yargılanma hakkına ve demokratik hukuk devletine yönelik olduğunu ve mücadelemizin şahsi değil toplumsal olduğunu hatırlatmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. Adli Yıl açılışında sorunlara dikkati çeken Suiçmez, “Yeni adli yıl; adalet sistemindeki birçok sorunla başlamaktadır. Yargının tarafsızlığının ve bağımsızlığının sağlanmaması, yargıç güvenliğinin olmaması, tecrübeli hâkim - savcı eksikliği, hukukun evrensel ilkelerinden uzaklaşılması, hukukun üstünlüğünün sağlanmaması, Hukuk Fakültesi sayısının hızla artması, kaliteli hukuk eğitiminin olmaması, avukatlık meslek içi eğitim sorunları, savunma hakkının kullanılması önündeki engeller gibi birçok sorunla adli yıla başlanmaktadır. Bu nedenlerle ülkemizde vatandaşlarımızın adalet sistemine duyduğu güven maalesef giderek azalmaktadır. Bunun ana nedeni ise vatandaşın yargımızın bağımsız ve tarafsız olmadığına, siyasetin yargı üzerinde etkili olduğuna inanmasıdır. Devlet, adaleti sağlamak ve adaletin sağlandığını her vatandaşına hissettirmek zorundadır. Yargının bağımsız ve tarafsız olması ancak kuvvetler ayrılığının olduğu bir sistemde sağlanabilir. Anayasamızda bağımsız ve tarafsız yargı hukuk devleti ve demokrasi için bir zorunluluktur. Bu nedenle avukatlar, savalar ve hâkimler üzerindeki her türlü baskı doğrudan hukuk devletinin ortadan kalkmasına yol açar. Avukatlar ve barolara karşı, mesleki faaliyetleri nedeni ile yöneltilen baskı, saldın ve her türlü sindirme girişimi, esasen halka yöneltilmektedir.” dedi. 

ANAYASA MAHKEMESİ İPTAL ETMELİ

Çoklu Baro düzenlenmesinin de iptal edilmesi çağrısı yapan Başkan Suiçmez, “Demokratik hukuk devleti ilkeleri bakımından Anayasa'ya aykırı olan, Baroların parçalanarak bölünerek etkisizleştirilmesine yol açacak Avukatlık Kanunu'nda yapılan değişiklik girişiminin Türkiye'deki tüm Baro Başkanlıklarının karşı çıkmasına rağmen yasalaşması hukuk devleti açısından kabul edilemez. Bu bağlamda, yargı kurumlarının bölünmezliği, yargı bağımsızlığı ve demokratik Hukuk Devleti ilkeleri gereğince Anayasaya aykırı olan; Baroların parçalanıp bölünerek etkisizleştirilmesine yol açacak Çoklu Baro düzenlemesine ilişkin yasa değişikliklerinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi gerektiği yönündeki görüş ve taleplerimizi bir kez daha yineliyoruz. Trabzon Barosu olarak; 696 Avukatımızla, tüm kurullarımız, komisyonlarımız ve merkezlerimizle, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesi doğrultusunda, laik-Sosyal Hukuk Devletinden dayanak alarak, demokrasinin evrensel ilkelerini, hukukun üstünlüğünü, temel hak ve özgürlükleri, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını savunarak adaletin gerçekleşmesini sağlamak üzere hizmetlerimizi en iyi şekilde sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyor, hukukun üstünlüğünü gerçekleştirmek için fedakârca çalışan avukat, hâkim ve savcı meslektaşlarımız ile adliye ve avukatlık bürosu çalışanlarımıza başarılar diliyoruz.” Şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:
AtatürkAvukatBaroAdli Yıl
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.