2028 PROJELERİNİ AÇIKLADI

AK Parti Trabzon Vizyon Toplantısı yapıldı! Bakan Adil Karaismailoğlu müjdeleri sıraladı

AK Parti Trabzon'da "Trabzon Yüzyılı Trabzon Vizyon Toplantısı gerçekleştirdi ve milletvekili adaylarını kamuoyuna tanıttı.AK Parti Trabzon'da Trabzon Yüzyılı, Trabzon Vizyon toplantısı gerçekleştirdi.AK Parti Trabzon Milletvekili adaylarının tanıtıldığı toplantıda Milletvekili adayları konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Adaylar konuşmalarında şu ifadeleri kullandılar:

Trabzon Milletvekili Adayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu müjdeleri sıralayarak şu ifadeleri kullandı "Olağanüstü hizmetlerin üstüne yeni hizmetler koymak için bir yola girdik. Milletimizin desteği ve güveni ile olağanüstü işler yapmaya hazırız. Türkiye’den dünyaya önemli bir ses vermemiz gerekiyor. O ses için de çalışmaya başladık.

Trabzon, Türkiye’nin parlayan yıldızı. Türkiye büyüdükçe Trabzon daha fazla büyüyecek. Trabzon’a yaptığımız onlarca proje var, bunlar bizim işimiz.

Türkiye önemli bir coğrafyada. Bunları fırsatlara çevirmek adına önemli gelişmeler var. Planlamalar yapıyoruz. Dünyanın değişik güçleriyle projeler gerçekleştiriyoruz. Coğrafyayı fırsata çevirmek adına çalışıyoruz. Yeni İpek yolları üretiyoruz. Bütün ulaşım koridorları Türkiye’ye çıkıyor.

Samsun Sarp Demiryolu

Karadeniz’in lider şehri Trabzon. Ulaşımdan eğitime kadar planlamamızı yaptık. Trabzon için 5 milyar dolarlık gayri safi yurtiçi hasıladan bahsediyoruz. Bugün için ihracat rakamı 1.2 milyar dolar. Nüfus da 800 binin üzerinde. Trabzon yüzyılı, Türkiye yüzyılının en önemli başlıklarından biri. Karayolu ağları yetersiz geliyordu, yeniledik. Şimdi de demir yolu ağırlıklı döneme girdik. Trabzon’da bundan istifade edecek. Samsun-Sarp demir yolu. Bunun merkezi de Trabzon. Toplam 513 kilometre uzunluğunda. Hızlı tren ile Trabzon-Sarp 70 dakika, Trabzon-Samsun 2 saat, Trabzon-Ankara ise 4.5 saat olacak.

Erzincan’a ulaşınca, özellikle yük hattı olarak görev verilecek olan Erzincan-Trabzon demir yolu olacak. Küresel bir lojistik hattan bahsediyoruz. Trabzon bunun tam merkezinde olacak. Bunları bitirmek için hızlı şekilde adımlar atacağız.

Karayolu çalışmalarımızı geliştirmek için önemli çalışmalarımız var. Özellikle Kuzey Anadolu otoyolu, İstanbul Antep otoyolu ve Bolu’dan Gürbulak sınırına kadar olan otoyolumuzu da önümüzdeki günlerde başlayacağız. Önemli bir toplayıcı bir ağ olacak. Bir ucu da Avrupa’dan Londra’ya kadar uzanacak. Bu otoyolun en önemli parçası 3 Mayıs’ta açacağımız Zigana Tüneli olacak. Bu aslında yeni bir İpek yolu demek. Uluslararası koridorlarla tarihi yeniden yazıyoruz.

detail-photo-fancybox-1

Habur otoyolu

Trabzon Habur bağlantısı ile birlikte Trabzon’u Basra Körfezi’ne bağlıyoruz. Zaten bir kısmı yapıldı. Yeni bir İpek Yolu’ndan bahsediyoruz.  Gümüşhane tünelidir Zigana tünelidir,  KOP tünelidir bunların hepsi puzzlenin bir parçası. Önemli bir koridor. 530 km uzunluğunda. Basra Körfezine kadar uzanacak.

Bunlar hem ticaretin hem dostlukların gelişmesinde önemlidir. Hint Okyanusundan başlayıp Basra körfezine Türkiye üzerinden Kafkaslara, Karadeniz’e ve Avrupa’ya Akdeniz’e bağlayacak her türlü lojistik bir İpek Yolu’ndan bahsediyoruz. Basra Körfeziyle Habur sınır kapımız arası 1100 km uzunluğunda. Hem otoyol hem demiryolunu körfez ülkeleriyle birlikte planlıyoruz. İnşallah imalatlarına en kısa zamanda başlayacağız. En önemli, noktalarından biri de Trabzon olacak. Trabzon Hamur yolu ile Karadeniz bağlantısı bu koridor ile birlikte olacaktır. Biz Trabzon’uz büyük düşünmek zorundayız.  Bu yatırımları yaparak inşallah buradaki gücümüzü de göstereceğiz.

Zigana Tüneli

Dünyanın en önemli işlerinden bir tanesi Zigana Tünelimiz. Basra Körfezi Trabzon bağlantısının en önemli taşlarından birisi. 1987 yılında Sayın Özal’ın döneminde açılmıştı. Tek tüp tüneldi.  O zaman bile seyahat rahatlığı sevinçle karşılanmıştı. Bu kadar kısa zamanda ülkemizin gelişmişlik seviyesini göstermiştir bu. Yeni Zigana Tünelimiz tam 14,5 km uzunluğunda, çift tüplü tünelimiz 3 Mayıs’ta Cumhurbaşkanımızla birlikte açacağız ve Türkiye’nin hizmetine sunacağız. Sonrasında da Gümüşhane’de mitingimizi yapacağız. Eski tünelin olduğu yer 1800 rakımlarda bugün ise 1200 rakımda. Kaliteli ve konforlu olan bu projeyi memleketin huzuruna sunmanın gururunu yaşıyoruz. Havalandırma işlemlerimizin son aşamasına geldik. Türkiye’nin tarihine geçecek bir çalışma. Hem afete dirençli çalışmalar yaparken vatandaşın seyahat zevkini de güzelleştiriyoruz. Bunlar muhteşem işler. Yüzyıllar boyu nesillere hizmet edecek.

Yapımı devam ediyor. Biraz uzun sürdü şehrin merkezinden geçmesi, şehirdeki kamulaştırma işlemleri, proje büyüklüğü ve detayları. Ama önemli seviyeleri atlattık. Toplam 28 km uzunluğunda. 14,4 km sini tamamladık. Yenicuma meydan bağlantısını Çataktan yapacağız inşallah. İlerleyen günlerde hizmete sokacağız. Geri kalan kısımda da imalatları yapacağız. Şehrimize de nefes aldıracağız inşallah. Çukurçayır sahil bağlantısını da yapıp bitireceğiz inşallah. Görsel anlamda da güzellikler katmak istiyoruz.

detail-photo-fancybox-3

Trabzon Güney çevre yolu

43 km’lik Güney Çevre yolu. Akçaabat’a gelmeden Mersin’de başlıyor. Akçaabat, Düzköy, Akyazı, Bengisu’dan başlayan tam 43 km uzunluğundaki Trabzon’un hakikaten şehirlerarası transit trafiği için çok önemli bir projemiz. Zor bir coğrafya da yaşıyoruz. Ama şehrimizin ihtiyacı var. Tünel ağırlıklı projelerimiz var. 1. Etabı 16 km’lik Akyazı Mersin etabı bitmiştir. Önemli bir aşamadayız. 1 Mayıs Pazartesi günü bütün vatandaşlarımızı temel atma törenine bekliyoruz. Bütün işçilerimizi Trabzonluları bekliyoruz.

detail-photo-fancybox-4

Trabzon hafif raylı sistem hattı

İnşallah somut adımlar atma zamanı geldi. Akçaabat ve meydan Parkı bağlılığı içerisinde Trabzon Şehir Hastanesi ve Akyazı stadı da dâhil olmak üzere Maraş caddesinden Trabzon’u raylı sisteme bağlayacağız. Bugün itibariyle uygulama projelerimiz başladı. Önümüzdeki aylarda da inşallah yatırım programlarını da bitirip önümüzdeki 3 yıl içerisinde bu projeyi de inşallah Trabzon’a kazandıracağız. Büyükşehir belediyemizle inşallah bu işi de hizmetinize sunacağız.

Trabzon ulaşım ağı

Karayolu ve demiryolu bağlantıları ile birlikte Trabzon Türkiye de lojistik üssü olacak inşallah. Trabzon’da yapacak olduğumuz yatırımlarla birlikte üretimlerle ve istihdam ile parlayan yıldız olacak. 

Trabzon şehir hastanesi

Yeni ihale yapıldı. Yeni müteahhit başladı. 4,6 Milyar TL yatırım yapıldı. İnşallah 2025 yılına gelmeden hizmete sunacağız.  

Trabzon’umuzun mevcut havalimanı Türkiye’nin en yoğun havalimanlarından biri. Özellikle son yıllarda artan turizmin nedeniyle havalimanı da artık ihtiyaca zor cevap verir hale gelmiştir. Şu an da havalimanımıza iyileştirmeler yaparken, yeni havalimanımızın projelerini tamamladık. Dünyanın sayılı havalimanlarından olacak. Pistin uzunluğu 3250m ve 45 m genişliğinde olacak. 15 milyon yolcu kapasitesi olacak. 3 milyon metrekarelik bir dolgu alanına inşa edeceğiz.  70 bin metre karelik terminal alanı olan bir havalimanı olacak. Uzun yıllar Trabzon’a hizmet edecek. Yeni havalimanı bittiğinde eski havalimanı yine şehrimizde olacak. İnşallah tarihe geçeceğiz.  

Küçük Sanayi Sitesinin taşınması

Değirmendere’de ki Sanayi bölgemizin taşınması ile ilgili görüşmelerimizi yaptık. En kısa zamanda kamulaştırmalarına başlıyoruz. Küçük sanayi sitemizi Düzyurtta’ki bölgesine taşıdığımızda orası da Trabzon’a değere katan bir proje olacak.

detail-photo-fancybox-5

Doğu Karadeniz’de yapacağımız 23.5 milyar dolarlık yatırımın üretim etkisi tam 43,5 milyar dolar olacak. Bunun gayri safi yurt içi hasılası 20,5 Milyar dolar olacak. İhracata olan etkisi ise yaklaşık 9 milyar dolar olacak. 

Karadeniz bölgesinde bin kişiye istihdam etkisi olacaktır.  Peki bu yatırımların Trabzon’a etkisi ne olacak? Tam 8.4 milyar dolarlık yatırımın üretime etkisi 15 milyar dolar olacak. Gayri safi yurt içi hasılası 7 milyar doların üzerinde olacak. İhracat etkisi ise 3.2 milyar dolar olacak. Sadece Trabzon’a 351 bin kişilik istihdam alanı üretmiş olacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hayat Bilgisi 6 ay önce

Ak Parti'nin projeleri devasa yetersiz.kalıplaşmış sıradan