Trabzon Büyükşehir Belediyesinden açıklama

Basına ve Kamuoyuna

Trabzon yerel basınında 07.02.2018 tarihinde “Büyükşehir’e 2 Milyon Liralık Zimmet Şoku” başlıklı haberler yapılmıştır ve bahse konu haberler internet sitelerine servis edilip, gerçek dışı iftiralarla belediyemiz hakkında algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Toplu taşıma konusu hakkında gerçekler şunlardır:

        Trabzon Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan toplu ulaşım hizmetleri kapsamında olmak üzere akıllı kart, kullan at bilet ve elektronik ücret toplama sistemi işi ihale edilmiş ve yapılan ihale sonucunda 04.06.2010 tarihinde Büyükşehir Belediyesi ile Antkart Teknoloji Hizmetleri A.Ş arasında sözleşme akdedilmiştir.

Yüklenici firma Teknik Şartnameye ve İhale Sözleşmesine göre yükümlü bulunduğu sorumlulukları 2015 yılından itibaren yerine getirmemeye başlamıştır ve idare tespit edilen eksikliklerin ifası amacına matuf olmak üzere taahhütlerini yerine getirmesi hususunda yüklenici firmaya ilk andan itibaren ve defaten ihtarnameler yoluyla keyfiyeti bildirmiştir. Buna rağmen yüklenicinin sözleşme gereklerini yerine getirmemesi nedeniyle sözleşme Başkanlık Makamının 29.06.2016 tarih ve 790/1739 sayılı olurları ile fesih edilmiştir. Fesihin Ulaşım Daire Başkanlığından, Mali Hizmetler Daire Başkanlığına bildirilmesiyle, yüklenici firmanın kesin ve ek kesin teminat mektupları bankadan nakde çevriltilerek toplam 588.500 TL teminat Büyükşehir Belediyesince gelir kaydedilmiştir. Belediyemiz toplu taşıma hizmetinin kesintiye uğramadan devam etmesi aciliyet arz ettiğinden toplu taşıma elektronik ücret toplama ve araç takip sistemleri kurulum ve işletme işi yeniden ihale yapılarak hizmete açılmıştır.

Sayıştay sorgusunda zimmet çıkarılmadığı gibi yine Sayıştay tarafından Cumhuriyet Savcılığına yapılmış herhangi bir suç duyurusu bulunmamaktadır. Tam aksine Büyükşehir Belediyemizce, idaremize yüklenici firma tarafından yapılmadığı tespit edilen ödemeler için, Sayıştay denetimi sonucu hazırlanan rapordan önce, Trabzon 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2017-901 E. sayılı dava dosyası ile yine fazlaya ilişkin alacağımız saklı kalmak kaydı ile 1.389.377,52 TL’lik alacak davası açılmıştır. Yine Sayıştay sorgusundan önce yüklenici firmanın hukuka aykırı, hileli işlemleri nedeniyle ilgili şirket hakkında Belediyemiz tarafından Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Açıkladığımız gibi Belediye hakkının takibinde hiçbir eksiklik yapılmamıştır.

Dikkat edileceği üzere Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yüklenici firma ile yapılan sözleşmenin fesih tarihi ve açılan alacak davaları ile yapılan suç duyurusunun tarihi Sayıştay sorgusundan önceki tarihlidir. Dolayısıyla haberlerde Sayıştay raporu üzerine hukuki yollara başvurulduğu yönündeki anlatımlar tamamıyla gerçek dışıdır.

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin bu konuda sözleşme ve yasalara aykırı hiçbir uygulaması yoktur. Kaldı ki sözleşmeden kaynaklanan ve yüklenici tarafından ifa edilmeyen haklarımızın hukuki takibi devam ettirilmektedir. Tüm bu gerçeklere rağmen iftiralarla Belediyemizi karalamaya kalkan ve bu yalanları yaymaya gayret edenleri hukuken sonuna kadar dava edeceğiz.

Basın-Yayın ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.