Hacısalihoğlu'na yetki verildi

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretleri ve görüşmelerine bağlı olarak inanıyoruz ki önümüzdeki süreçte İran’la ilişkilerde önemli adımlar atılacak. Bize düşen bundan sonraki süreçte İran’la ilişkilerimizin geliştirilmesine herkesin katkı sağlaması. Buna paralel olarak önümüzdeki Pazartesi günü 19 kişilik İran heyeti odamıza gelecek” dedi.

EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı meclis toplantısı, Meclis Başkanı M. Şadan Eren yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıda, yönetim kurulu faaliyetlerinin anlatıldığı film gösterildi.

MECLİS ÜYELERİNE PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Toplantıda daha sonra 2013 – 2018 döneminde Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nde görev yapan meclis üyelerine anı plaketleri, Meclis Başkanı M. Şadan Eren ve Yönetim kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu tarafından takdim edildi.

HACISALİHOĞLU: İŞ DÜNYASINA KREDİ VE DİĞER KOLAYLIKLAR SAĞLANDI

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, meclis toplantısında yaptığı konuşmada, oda seçimlerinin Nisan 2018’e ertelendiğini ve yeniden bir erteleme ihtimali olduğunu da vurguladı. Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Odamızın üyelerine dönük yaptığı faaliyetler konusunda zaman zaman hatırlatmalar yapıyoruz ama yine de gördüğümüz kadar sahada ‘odamız ne iş yapıyor’ diye sorular soruluyor. Bunlara rahat cevap vermeniz adına size bir kaç hatırlatma yapmak istiyorum. Kredi Garanti Fonu ile yapılan anlaşma doğrultusunda Türkiye’de bütün odalar aracılığıyla üyelerimize 250 milyar lira teminat verilerek kredi kullandırıldı. Odamızın kendi kaynaklarından üyelerimize Nefes Kredisi olarak bilinen yıllık yüzde 9.9 faizli kredi verdik. Bu önemli destek kredisinin miktarı 41 milyon liraya kadar çıktı. TOBB ile Bakanlığımızın çalışması doğrultusunda; yatırımlarda vergi indirimi talebi karşılandı. Şimdi bütün yatırımlar tek bir çatı altına koyularak yatırım giderlerine sokuldu. Sizlerden gelen talepler doğrultusunda SGK primlerinin ertelenmesi konusu vardı. Bu da yetkililere iletildi. İstihdam teşvikleri lehimize önemli miktarda artırıldı ve hala da devam ediyor. Kredilerin yeniden yapılandırılması sağlandı. Odamızdan mesleki yeterlilik belgeleri verilmeye başlandı. İstihdam seferberliğinde de amacımıza ulaştık. Trabzon olarak başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz. Şirketlerin kuruluşlarında çeşitli kolaylıklar getirildi. Vergi kaydında ve hisse devirlerinde çeşitli kolaylık ve indirimler yapıldı. Türkiye tüm bu kolaylıkları uyguladığı için dünya çapındaki indekste 94’üncü sıradan 14’üncü sıraya çıktı.”

“ONLİNE İŞLEMLER BAŞLIYOR”

Başkan Hacısalihoğlu, önümüzdeki haftadan itibaren online işlemlere başlayacaklarını da hatırlatarak şunları söyledi: “Sizin bizden odaya gelerek en çok talep ettiğiniz belgeler; faaliyet belgesi, oda sicil kayıt sureti, ihale belgesi ve faaliyet belgesinin İngilizcesi. Bunları odamıza gelmeden internet ortamından rahatlıkla 24 saat alabileceksiniz. Daha çok ihalelerde kullanılan belgelerin sizin elinizde sürekli hazır olması gerekiyor. Bu nedenle artık online olarak kolaylıkla indirebileceksiniz.”

“ENDÜSTRİ BÖLGESİ’NİN ALANI 2 BİN 500 DÖNÜME YÜKSELDİ”

TTSO’nun sadece üyelere dönük hizmetler yapmadığını, şehir ekonomisine yönelik de önemli projeler yürüttüğünü vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “En önemli yatırımlardan biri de endüstri bölgesi. Bu konuyla ilgili olarak odamız bakanlıkla faaliyetleri direkt olarak yürütmekte. Daha önce 1800 dönüm civarında olan bu alanın daha da büyütülmesi konusunda bakanlıktan talep geldi. Projeler üzerinde yaptığımız çalışmalarda alanı 2 bin 500 dönüme yükselttik. Bakanlık oluruyla resmi müracaatımızı bir an önce yapacağız. Amacımız buranın bir an önce devletin yatırım programına alınması.”

 “KONGRE MERKEZİ 19 AY SONRA TAMAMLANACAK”

Hacısalihoğlu, temel çalışması hızla devam eden kongre merkeziyle ilgili olarak ise, “Kongre merkezinin artık duracak hali kalmadı. Temeli atıldı. 19 ay sonra burası tamamlanacak. 2 bin 100 kişilik kongre merkezi, yanında toplantı salonları, 6 bin 500 metrekare fuar alanı, bunun yanında 430 odalı bir otel kompleksi inşa edilecek. Bölgeyle birlikte alan bir fuar ve kültür merkezi haline gelecek. Bu yatırımlarda ilgili bundan sonraki seyirde de sürekli sizlerin bilgilendireceğiz” dedi.

“İRAN’LA YAKINLAŞMA SÜRECİ ÖNEMLİ “

Başkan Hacısalihoğlu, Türkiye ile İran’ın yakınlaşması konusuna da değinerek şu ifadeleri kullandı:“Sayın cumhurbaşkanımızın ziyaretleri ve görüşmelerine bağlı olarak inanıyoruz ki önümüzdeki süreçte önemli adımlar atılacak. Sorunların çözülmesi konusunda gerekli adımlar atılmaya başlandı. Gümrüklerde 7/24 uygulaması başlatıldı,  karşılıklı bazı engellemeler düzeltilmiş oldu. Bize düşen bundan sonraki süreçte İran’la ilişkilerimizin geliştirilmesine herkesin katkı sağlaması. Buna paralel olarak önümüzdeki Pazartesi günü 19 kişilik İran heyeti, odamıza gelecekler. İran’ı anlatacaklar. Bir taraftan da bizlerin İran ziyaretlerimizin işadamlarıyla devam etmesi gerekiyor. Sadece ticaret değil, turizm ve diğer sektörlerin de dikkate alınması suretiyle sizlerin dikkatini İran’a çekmek istiyoruz. Ekim ayının 27’si ile 29 arasında Fransa’da Trabzonlu işadamları heyetinin düzenlediği işadamları etkinliği var. Hızlı bir şekilde katılmak isteyenlerin bize bilgi vermesi lazım ki sektörel eşleştirmeler yapılsın.” Hacısalihoğlu, konuşmasının son bölümünde iş dünyasına verilen bazı desteklerden de bahsederek, “KOSGEB’in KOBİ desteği devam ediyor. 20 Ekim’de sona erecek. Kırsal Kalkınma destekleri devam ediyor. DOKA’nın bu yıl desteği kamuya olacak. Önümüzdeki yıl da özel sektöre olacağını hatırlatmak istiyorum” dedi.

YÖNETİM KURULUNA YETKİ VERİLDİ

Toplantının son bölümünde meclis üyelerinin gündem ve diğer konularda görüşlerini belirtmelerinin ardından, binada yapılacak tadilatlar ile ilgili olarak TTSO’ya TOBB tarafından maddi destek verilmesi kabul edildi. Ayrıca Yeşil Endüstri bölgesi ile ilgili bakanlıklar ve gerekli resmi kuruluşlar ile her türlü işlemin yürütülmesi ve bölge ile ilgili yönetici şirket kurulması konusunda yönetim kuruluna yetki verilmesi kabul edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.