“İzin vermeyeceğiz”

Milletvekili Kaya Hıdırnebi’yi meclise taşıdı. CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Hıdırnebi Yaylası’nun Ayder gibi, Uzungöl gibi mahvedilmesine izin vermeyeceklerini açıkladı. Kaya, “Trabzon Akçaabat'taki dünyaca ünlü Hıdırnebi Yaylamızın ‘Cumhurbaşkanı Kararı’ ile yayla alanı statüsünden çıkarılmasını meclis gündemine taşıyarak gerekçesini sorduk. Hıdırnebi'nin Ayder gibi, Uzungöl gibi mahvedilmesine izin vermeyeceğiz!” dedi.

Milletvekili Kaya, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Trabzon'un Akçaabat İlçesinde bulunan Hıdırnebi Yaylamız Karadeniz Bölgesi'ndeki en önemli turizm alanlarından biridir. Dünyaca ünlü Hıdırnebi Yaylamız, Trabzon'da doğa ve yayla turizmi açısından Uzungöl'den sonra en çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. 22.07.2013 tarih ve 201/5204 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile "Yayla Alanı" olarak ilan edilen Sertkaya Mahallesinde bulunan Hıdırnebi-1 Yaylası'nın ve Kuruçam Mahallesinde bulunan Hıdtrnebi-2 Yaylasının 29.01.2021 tarih ve 3461 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile "Yayla Alanı" statüsünden çıkarılması bölgemizde tepkiyle karşılanmıştır. Karadeniz'in bu bereketli yaylalarının yayla alanı statüsünden çıkarılması, "acaba imara mı açılacak ve betonlaştırılacak mı?" sorularının sorulmasına neden olmuş, binlerce yıllık kadîm kültürümüz olan yaylacılık faaliyetlerinin ve yayla turizminin biteceği endişesini yaratmıştır. AKP hükümetinin yaylalarımızı imara açması sonrasında özellikle Karadeniz Bölgesinde yaylacılık ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız büyük mağduriyetler yaşamış; hayvancılık faaliyetleri günden güne azalmıştır. Geçmişte, "Allah'ın verdiği Ayder'i, Uzungöl'ü kirlettik, rezil ettik" itirafında bulunan yöneticiler, yaptıkları hatalardan ders almalı ve artık aynı hataları tekrarlamamalıdır. Doğa harikası Hıdırnebi Yaylamızın da tıpkı diğer yaylalarımız gibi ranta, betona kurban edilmemesini ve sadece fotoğraflardan hatırlanan, çocuklarımıza miras bırakamadığımız güzellikler olarak anılarımızda kalmasını istemiyoruz.

1- 2013 yılında AKP Hükümeti tarafından "Yayla Alanı" ilan edilen Hıdırnebi-1 ve Hıdırnebi-2 Yaylaları hangi gerekçeyle AKP Genel Başkanının imzasını taşıyan Cumhurbaşkanı Kararı ile "Yayla Alanı" statüsünden çıkarılmıştır?

2- Yayla Alanı" statüsünden çıkarılan Hıdırnebi-1 ve Hıdırnebî-2 Yaylalarının imara açılması düşünülmekte midir? Bu konuda hükümetinizin herhangi bir çalışması var mıdır?

3- Hükümetinizin, "Yayla Alanı" statüsünden çıkarılan bu yaylaların satılması yönünde bir planı var mıdır?

4-Trabzon'da "Yayla Alanı" statüsünde bulunan kaç tane yayla vardır?

5-Trabzon'da daha önce "Yayla Alanı" statüsü verilip, bu statüden çıkarılan başka yaylalar var mıdır? Varsa şu anda bu alanlar hangi amaçla kullanılmaktadır?

6- Yaylalarımızın "Yayla Alanı" statüsünden çıkarılarak imara açılmasının, kadim kültürümüz yaylacılığa ve hayvancılığa vereceği zararlar düşünülmüş müdür?

7- Uzungöl ve Ayder'de yaşananlar ortadayken, bu acı tablolardan ders almayan hükümetiniz, Hıdırnebi Yaylası'nı imara açarak aynı hazin sonun hazırlığını yapmakta olduğunun farkında değil midir? Hıdırnebi'de yaşanacak olası doğa katliamlarının sorumluluğunu ve vebalini üzerinize alacak mısınız?

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.