Yomra yaşanabilir kent olacak

Yomra en yaşanabilir kent olacak

Yomra AK Parti Belediye Başkan Aday Adayı Doç. Dr. Volkan Yıldırım çalışmalarına devam ediyor. Yıldırım “Yomra’mız, Büyükşehrimizin en önemli dinamiklerinden biridir. Yomra’mızı toplumsal gelişme ve çağdaş yaşamın gerektirdiği kentsel yaşam kalitesine ulaştırabilmek ve daha yaşanabilir nitelikli bir kent hâline getirebilmek için var gücümüzle çalışacağız.” dedi. AK Parti Yomra Belediye Başkan Aday Adayı Doç. Dr. Volkan Yıldırım, “2023 hedeflerimiz için Türkiye’de her belediyenin bir Ar-Ge birimi olmalıdır.” dedi. AK Parti Yomra Belediye Başkan Aday Adayı Doç. Dr. Volkan Yıldırım, yoğun çalışma programı ile dikkat çekiyor. Yomra’da vatandaşlarla buluşan Yıldırım, sivil toplum örgütlerini de ziyaret etmeye devam ediyor. Yıldırım’ın dünkü durağı, Trabzon Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası ve Yol-İş Sendikası 1 Nolu Bölge Temsilciliği oldu. Yıldırım, “Yomra’mız, Büyükşehrimizin en önemli dinamiklerinden biridir. Yomra’mızı toplumsal gelişme ve çağdaş yaşamın gerektirdiği kentsel yaşam kalitesine ulaştırabilmek ve daha yaşanabilir nitelikli bir kent hâline getirebilmek için var gücümüzle çalışacağız. Bu amaçla gerekli altyapı hazırlıklarını yapmaya devam ediyoruz. Bize göre yerel yönetimlerin; kendi kendini finanse eden, katılımcılığı benimseyen, temel kentsel sorunların olabildiğince toplumun tüm katmanlarının mutabakatı ile çözüleceğine inanan, şeffaf, hesap vermeye ve demokratik denetime açık, gücünü halktan alan yönetimler olmaları gerekmektedir. Sosyal ve kültürel değerlerin korunup geliştirildiği, tüm yaşamsal faaliyetlerin paylaşıldığı, demokratik örgütlenmelerin en temel biçimlerine sahne olan kentlerin ve yerel yönetimlerin geleceğe hazır hâle gelmesi gerekmektedir. Yerel yönetimlerde daha şeffaf ve etkin bir yapı için halkın, yerel dinamiklerin, STK’ların ve bilim adamlarının yönetim sürecinde söz sahibi olması gerekir. Biz şunu diyoruz: Yomra’yı geleceğe hazırlamak, geleceğin Yomra’sını tasarlamak zorundayız. Böylesi bir tasarımın öngörüsü ‘İçinde yaşayanlarına en iyi imkânları sağlayan ve onların yaşamlarını kolaylaştıran ortamları oluşturmak; dengeli ve sürdürülebilir ekosistemi gözetmek ve yenilikçi şehir ekonomisi oluşturmaktır.’ İlçemizi, diğer ilçelerle yarışan, markalaşmış sağlıklı bir hâle dönüştürmek için çalışıyoruz, fizibiliteler yapıyoruz.” diye konuştu.

“İnsanlarla şehirler arasındaki hissi, zihni ve manevi ilişkilerin oluşabilmesi; yaşanılan mekâna katılmak, onu benimsemek ve ona layık olmakla olur.” diyen Yıldırım, “Eğer bu sağlanabilirse, o kent ortak bir değer hâline getirilmiş demektir. Böylesi bir kentin sokakları temiz ve muntazamdır, standart kaldırımları vardır, ucuz, kolay ve yaygın bir ulaşım sistemine sahiptir, sakinlerini yönetime katılmaya çağırır, yaşayanları kentin hastalanması hâlinde üzüntü duyar, herkese aynı derecede şehrin yasalarına baş eğdirir. Kısaca kent ritüellerini benimsemiş ve kentlileşmiş insanları içinde barındıran bir şehirdir o. Hedefimiz, Yomra’mızı böyle bir kent hâline getirebilmektir. Yomra Belediyesini, Ar-Ge yapan, üreten, pilot olan, fikir veren, görüş sunan, Türkiye’nin dört bir yanına eğitim veren bir belediye hâline getirmek istiyoruz.

Bu amaçla, sivili toplum örgütlerimizi ziyaret etmeye ve bu konular hakkında konuşmaya devam ediyoruz, bundan sonraki süreçte de devam edeceğiz. İmar uygulamaları, kentsel dönüşüm, e-belediye uygulamaları ve kendini finanse eden belediyecilik konularında Sayın Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Adem Abdioğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile konuştuk.  Ulaşım, demir yolu, hafif raylı sistem ve Kaşüstü Üst Geçit projeleri hakkında ise Sayın Yol-İş Sendikası 1 Nolu Bölge Temsilciliği Başkanı Gökhan Gedikli ve yönetim kurulu üyeleri ile görüş alışverişi yaptık. Planlarımızı, hedeflerimizi, öngörülerimizi ve belediyecilik modelimizi kendileriyle paylaştık. Fikir aldık, eleştirileri dinledik, not aldık. Hep söylüyorum: Biz aslında tarihe notlar düştük. Başkanlarımıza ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.