PKK UYUŞTURUCUDAN YILDA 1,5 MİLYAR DOLAR KAZANIYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2018 yılında terör ve uyuşturucu ile mücadele konusunda daha fazla çaba ortaya konulacağını belirterek, "'PKK'nın uyuşturucudan finansmanı yılda 1,5 milyar dolardır. Hem biz hedef ülkeyiz hem de bir transit ülkeyiz. Avrupa'nın burada yaptıkları yok mu? Var. Avrupa burada üç maymunu oynuyor. Kendi kimyasal uyuşturucularını Türkiye'ye gönderiyor." dedi. Soylu, İstanbul Valiliği tarafından Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde organize edilen "Avrupa Yakası 1. Grup Mahalle Muhtarları Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, muhtarlar konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu hassasiyetin, ortak kararla Türkiye'ye verilen önemli bir örnek olduğunu söyledi. Türkiye'nin büyüyen bir ülke olduğunu ve dün yaşanılanlardan çok daha avantajlı konumda olduğunu ancak birtakım sorumluluklarla karşı karşıya geldiğini aktaran Soylu, "Dünyada teknoloji gelişirken sadece hayrına gelişmiyor. Şeri ile beraber gelişiyor. Suç unsurları değişiyor. Terör unsurları değişiyor. İnsanlarımızın asayişini ve huzurunu engelleyecek, ortadan kaldırabilecek unsurlar değişiyor." diye konuştu. Terörle mücadele konusunda yapılanlara değinen Soylu, asayiş, huzur ve emniyeti ilgilendiren 8 bin 194 güvenlik toplantısı gerçekleştirdiklerini belirtti.  

GÜNÜBİRLİK EVLERLE İLGİLİ KURAL GETİRDİK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör meselesinde herkesin çok dikkatli olması gerektiğini belirterek şunları kaydetti: "Terör meselesinde, bu günübirlik evlerle ilgili bir kural getirdik. Adam günübirlik eve geliyor. Kim olduğunu biliyoruz. Kimseye de haber vermiyorlar zaten. Şimdi otellerde nasıl kalınırsa, emniyete ve jandarmaya bilgi veriliyorsa, günübirlik evlerde kalanların bilgileri de veriliyor. Günübirlik evler Maliye kaydı içerisine de alındı. Adam orada bir para kazanıyor ama kimseye bir vergi ödediği, kayıt sunduğu söz konusu değil. Bu dünya içerisinde, geldiğimiz durum içerisinde bizim buna müsaade etmemiz mümkün değil, doğru da değil zaten. DEAŞ'lı mıdır, PKK'lı mıdır, DHKP/C'li midir? Uyuşturucu satıcısı mıdır yoksa fuhşa teşvik eden bir anlayışın temsilcisi mi? Bütün bunları rüyamızda görecek hâlimiz yok. Bütün bunları takip etmekle mükellefiz. Sorumluluğumuz budur. Bu sorumluğu hep beraber yürütmek durumundayız."

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE

Bakan Soylu, Türkiye'de uyuşturucu konusunda ilk 15 kritik vilayeti belirlediklerini ifade ederek şunları söyledi: "Bu vilayetlere ocak ayının ilk bölümünde nasıl bir strateji uygulayacağımızı, neler yapmamız gerektiğini anlatabilecek bir yapı ortaya koyacağız. Şu an Afganistan’da geçen seneye göre Afyon üretimi yüzde 85-90 artırıldı. Bu ne demektir? Önümüzdeki yıl Türkiye üzerinde geçecek, Avrupa'ya, başka ülkelere gidecek eroin miktarında yüzde 85-90 artış olacak. Bu da bu yıl yaptığımız mücadelenin iki kat daha fazla yapılması gerektiğinin en önemli ispatı ve delilidir. Bu yıl özellikle sentetik uyuşturuculardan eroine, kokaine kadar arkadaşlarımız, emniyet güçlerimiz büyük bir mücadele ortaya koydu. Bütün rakamlarımız geçen senenin 2-2,5 katı kadar yüksek. Bu tehdit önümüzde durmaktadır. Bu tehdide karşı topyekûn bir hareket ortaya koymalıyız. Terörist nasıl ülkemizin birliğine ve beraberliğine, huzuruna yönelik hamle ortaya koyuyorsa, uyuşturucu da nesillerimize yönelik bir terörizm ortaya koyuyor. Bunun herkesten tarafından böyle kabul edilmesini istiyorum. Biz gelenekleri, inancı, değerleri, medeniyeti olan bir milletiz. Karşı karşıya kaldığımız tablolar hiç bize yakışmayan tablolar. Burada birilerinin eline düşmüş, sadece para kazanacaklar, bir taraftan da terörizmi finanse edecekler diye biz buna seyirci kalamayız. Bu mümkün değildir."

BİR UYUŞTURUCU SATICISI BİZİM İÇİN TERÖRİSTLE AYNI DEĞERDEDİR

Sorumluluk sahibi olan herkesin uyuşturucu ile mücadeleye katkı sunması gerektiğini anımsatan Soylu, şöyle devam etti: "Hepimiz sorumluluk sahibiyiz. Bu işin bakanı, muhtarı yok. Herkes bu mücadelede eşittir. Bir uyuşturucu satıcısı bizim için teröristle aynı değerdedir. Ona hangi muameleyi yapıyorsak, uyuşturucu satıcısına aynı muameleyi yapacağız. Nesillerimizi zehirlemektedir. Bu konuda acımak yok, bütün sorumluluk da bana aittir. Bu konuda en ufak bir acımayı arkadaşlarımız ortaya koymasınlar. Bunu hem kaynağında bitirmek zorundayız hem de sahada bitirmek durumundayız. Kim bu konuda alaka göstermiyorsa ona hesabını sormak bizim görevimizdir. Bu kadar açık söylüyorum. Herkes bu konuda alaka göstermek zorundadır. Bu bizim en temel problemlerimizden biridir."

AVRUPA ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör örgütü PKK'nın yılda 1,5 milyar doları uyuşturucudan elde ettiğini anlatarak, Türkiye'nin hedef olduğunu, transit bir ülke olarak kullanılmak istendiğini aktardı. Uyuşturucu konusunda Avrupa ülkelerini eleştiren Soylu, şunları paylaştı: "Avrupa burada üç maymunu oynuyor. Kendi kimyasal uyuşturucularını Türkiye'ye gönderiyor. Biz dünyanın en önemli eroin yakalamalarını yapıyoruz, Avrupa'nın üzerindeyiz, en son İran'ın gerisindeydik. Şu anda 18,5 ton eroin yakalaması yaptık. Yıl sonu itibarıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı dâhil olmak üzere 20 tona ulaşacağımızı düşünüyoruz. Avrupa, Hollanda, Belçika kimyasal uyuşturucuları oradan üretiyorlar, ülkemize ve ülkemiz üzerinden Körfez’e gönderiyorlar. Bugüne kadar bizimle samimi bir ortak çalışma ortaya koymadılar. Kendi rakamlarını tutmazlar, Türkiye ne yakalıyor ona bakarlar. Burada kendi göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız."

ASAYİŞTEN DE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDEN DE SORUMLUSUNUZ

Sorumluluk konusunda muhtarlara üzerlerine düşeni yapmaları çağrısında bulunan Soylu, sözlerini şöyle tamamladı: "Asayişten de güvenlikten de uyuşturucu ile mücadeleden de sorumlusunuz. Evlerde baba ile çocuk arasında, karı ile koca arasında bundan da sorumlusunuz. Yanmayan elektrikten de sorumlusunuz, okula gitmeyen kız çocuklarından da sorumlusunuz. Biz çocuklarımızı okula göndermek ve eğitimle buluşturmak zorundayız." Konuşmanın ardından muhtarlarla toplantı basına kapalı devam etti.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.