AK PARTİ'DE STK TEPKİSİ

20 Civarında STK Mensubu Vardı

BAZI STK’ların başkan yerine yönetim kurulu üyesi ile temsil edildiği forumun ilk bölümünde de ilçe belediye başkanlarının büyük çoğunluğu yer almadı. 50’nin üzerinde davetin yapıldığı 20 civarında STK mensubunun katıldığı toplantıda konuşan AK Parti Genel Merkez Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Eski Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı forumda elde edilen sonuçların ilgili bakanlıklara sunulacağını ve “10-15 yıl sonra nasıl bir Trabzon?” sorusunun cevap bulacağını kaydetti

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından Trabzon’da ‘Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu’ düzenlendi.

Şehirlerin yatırım anlamındaki beklentileri ve bu kapsamda önceliklerinin belirlenmesi amacıyla AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Mahmut Mücahit Fındıklı’nın başkanlığında düzenlenen ‘Şehirlerin Ekonomik Beklentileri’ konulu forum, Zorlu Grand Otel toplantı salonunda gerçekleştirildi. Şehir ekonomisinin büyümesi anlamında yapılması gerekli çalışmaların ele alındığı forumun ilk oturumuna AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Mahmut Mücahit Fındıklı’nın yanı sıra Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Bahar Ayvazoğlu, AK Parti il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, AK Parti İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyeleri katıldı. İkinci oturuma ise; iş adamlarıyla STK temsilcileri katıldı.

TRABZON EKONOMİSİ ÜZERİNDE KONUŞULDU

AK Parti Ekonomik İşler Başkanlığı olarak Türkiye’deki illerde çalıştay düzenleme fikriyle yola çıktıklarını Belirten Fındıklı, şehirlerin sorunlarını şehirlilerin ağzından dinlemek istedikleri için böylesine bir forum düzenlediklerini söyledi. Fındıklı, çalışmalarını Trabzon’a indirgeyerek kentin sorunlarını konuşacakları oturumlardan çıkan sonuçları raporlar halinde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacaklarını ifade etti. Açıklamalarına devam eden Fındıklı, “ Şehirlerimizde daha mikro anlamda tek tek oturup konuşalım. Şehri bir analiz edelim. Şehirlerimiz ülkenin gelişmesinden pay aldı mı? O şehir nereye geldi. Özellikle Trabzon genelinde Trabzon nereden nereye geldi. Bundan sonra devam eden süreçte problemlerimiz neler? Ve gelecekte de Trabzon’da neler yapmalıyız diye bu işi en iyi Trabzonlu bilir diyerek yola çıktık. Dolayısıyla biz mikro anlamda şehirlere giderek oralarda çalıştalar yapmak suretiyle bir değerlendire yapalım dedik. Yaptığımız, başladığımız, iktidarın hangi projelerinden memnunuz ya da neler yapıldı? Bunların içinden hangileri yapıldı? Bunların hangilerinden memnunuzu bir tartışacağız. Devam eden işleri, Trabzon için olmazsa olmaz yatırımları, şikâyetleri ve değerlendirmeleri konulacağız. Ve son olarak da gelecekte Trabzon’u nasıl görüyoruz? Nasıl bir Trabzon istiyoruz? bunu konuşacağız. Diğer oturumlarımızda da STK’lar ve iş adamlarıyla Trabzon’u konuşmaya devam edeceğiz.” dedi.

TÜM RAPORLAR CUMHURBAŞKANININ ÖNÜNE GİDECEK

AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Mahmut Mücahit Fındıklı, “Türkiye 2019’da Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçiyor bundan sonra Trabzon halkının birinci muhatabı il başkanı varsa belediye başkanı siyasal anlamda, bir de Recep Tayyip Erdoğan olacak. Hazırlanan raporlar Trabzon diye Cumhurbaşkanımızın önüne gidecek. Buradan da Cumhurbaşkanımız yol haritasını belirleyecek. Bizim buradaki düşüncelerimiz çok önemli. Cumhurbaşkanımız da gelecek yatırımları bu çerçevede değerlendirecek.” diye konuştu.

“2023 HEDEFLERİNE DOĞRU DA DEVAM EDECEĞİZ”

Fındıklı, Trabzon’daki, “Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu”nda yaptığı konuşmada, illerin ekonomik beklentilerini tespit etmeye çalıştıkları toplantıların 63'ncüsünü gerçekleştirdiklerini belirtti. Çalışmaya büyük önem verdiklerini aktaran Fındıklı, forumun tamamlanmasının ardından sektörel anlamda da ayrıca çalışma yapacaklarını vurguladı. Fındıklı, bir yandan Türkiye'nin kalkınması ve refahın artması noktasında çalıştıklarını, bir yandan da dünya ile yarışa devam edildiğine dikkati çekerek, “15 yıldır iktidardayız. Bu dönem içerisinde biz ülkeyi ekonomik açıdan baktığımız zaman ülkeyi ekonomik anlamda 3 kat büyüttük. Yani 3 bin dolardan aldığımız bir ekonomiyi bugün 10 bin dolarlara getirdik. 30 milyar dolar olan ihracatı 160 dolarlara getirdik. Türkiye’yi G20’nin içerisine taşıdık. İhracatımızı üç katına çıkarttık. Türkiye'yi 800 milyar dolar ticaret hacmine ulaştırdık. Bunlar yeter mi? Yetmez, 2023 hedeflerine doğru da devam edeceğiz. Bu arad