Trabzon Valiliği taksiler için alınan kararı duyurdu

Trabzon İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Ticari taksilerde alınacak tedbirlerle ilgili kararı açıkladı

İçişleri Bakanlığı'nın 81 ile gönderdiği taksilerle ilgili genelgenin ardından Trabzon İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali İsmail Ustaoğlu'nun başkanlığında toplanarak konuyu görüşerek bazı kararlar aldı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bu çerçevede 23.03.2020 tarihli (10 Nolu) İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararımızla toplu ulaşım araçlarında alınması gereken tedbirler belirlenerek, kaymakamlıklaragönderilmiştir. Ticari taksilerin faaliyetleri sırasında, gerek araç içi alanın darlığı gerekse bu alanların gün içinde bir çok kişi tarafından kullanılması nedeniyle sosyal mesafe ve kişisel hijyen tedbirleri açısından bazı riskler ortaya çıkmaktadır.

Bu risklerin giderilmesi amacıyla ilgili bakanlıklarla yapılan değerlendirmeler sonucunda pandemi sürecinde İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca aşağıda belirtilen tedbirlerin alınmasına gerek duyulmuştur.

1- Ticari taksi durakları ve ticari taksi olarak kullanılan araçlar en az haftada bir kez olacak şekilde düzenli aralıklarla temizlenmesine/dezenfekte edilmesine. Gerektiğinde ibraz edilmek üzere yetkili merci tarafından düzenlenmiş aracın dezenfekte edildiği tarihi gösteren belgenin araçta bulundurulmasına, (Bu amaçla araç dezenfeksiyonunu gerçekleştirilen kurum, kuruluş veya odalar tarafından gerçekleştirilen işlemin tarihi ve kimin tarafından yapıldığı gösteren belgeyi)

2- Ticari taksi şoförlerinin, kişisel hijyen kurallarına uygun şekilde hareket etmesine ve aracın içinde mutlaka maske kullanmalarına,

3- Ticari taksilerde, gün içerisinde araca binen her müşterinin kullanımına yetecek ölçüde kişisel kullanıma uygun dezenfektan malzeme/ürün veya 80 derecelik kolonya bulundurulmasına, ticari taksi şoförleri taksiye bindiği anda dezenfektan veya kolonya kullanabileceği/kullanması gerektiği konusunda müşteriyi bilgilendirmesine,

4- Ticari taksilere aynı anda üç kişiden fazla müşteri kabul edilmemesine,

5- Müşterilerin ticari taksilere maskesiz binmelerinin yasaklanmasına,

6- Hizmet sunulan her müşteriden sonra trafik kurallarına uygun bir alanda/durakta müşterilerin fiziksel temas edebileceği (kapı kolu, cam açma düğmesi, koltuklar vs.) yerlerin silinmesine/dezenfekte edilmesine ve araç içerisinin havalandırılmasının sağlanmasına,

7- Meslek odaları ve işletmeciler tarafından taksi ücretinin, fiziksel temas gerektirmeyen (kredi kartı, mobil uygulamalar vb.) temassız ödeme yöntemleriyle ödenebilmesi için gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılmasına,

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması için kolluk birimleri, yerel yönetimler, meslek odaları ve ilgili birim/kurum yetkilileri ile gerekli koordinasyonun yapılmasına, konunun trafik zabıtası tarafından etkin şekilde denetlenmesi, alınan kararlara uymayan taksi şoförlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idarî para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. Maddesi kapsamında gerekli adlî işlemlerin başlatılması, alınan kararların ilgili kurumlara dağıtım yapılması için kaymakamlıklara iletilmesine oy birliğiyle karar verilmiştir.

​Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Anahtar Kelimeler:
TrabzonTaksi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.