SU ZAMMI KABUL GÖRMEDİ

Siyaset, STK’lar ve toplum su zammına yoğun tepki veriyor

TRABZON EN PAHALI SU İÇECEK

TRABZON Büyükşehir Belediye Meclisi’nin suya yaptığı yüzde 20 oranındaki zam siyaset ve STK’ların yoğun tepkisiyle karşılaştı. Yeni su fiyatıyla Trabzon 3.90 kuruşa bölgede en pahalı suyu içecek. Suyun tonunun Giresun’da 3 TL, Rize’de 3.2 TL, Gümüşhane’de ise  2.85 TL olduğu öğrenildi.

SU ZAMMI GERİ ALINSIN

İYİ PARTİ İl Başkanı Azmi Kuvvetli su zammının tartışılmadan bir dayatma biçiminde geçirildiğini belirterek, zammın geri alınmasını istedi. CHP’li Belediye Meclis Üyesi Oktay Söğüt de “Van’da suyun metreküpünü 2.20 liradan satan Murat Zorluoğlu Trabzon’da 3.85 fiyat biçti. Susarak yaşanmaz. Susuz hiç yaşanmaz.” şeklinde konuştu.

TOPLUMA KARŞI BİR KARAR  

SU zammına onay vermeyen ve istişare isteyen Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç’e destek yağıyor. KATİD Başkanı Ali Şahin, “Ortahisar Belediye Başkanımız sahada vatandaşla iç içe olan biri. Bu zammı yapanlar sahada olmayanlardır. Toplumdan uzak olanlardır. Trabzon şehrini düşünen herkese saygılarımızı sunuyoruz.” dedi.

YENİ DEĞERLENDİRME YAPILSIN

 Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik de Başkan Genç’in istişare talebini olumlu bulduğunu belirterek, “Başkanın istişare söylemini destekliyoruz.” dedi. TTSO Yönetim kurulu Üyesi Özcan İlarslan da sektörün etkileneceğini belirterek, zammın daha makul seviyeye çekilmesini istedi. ESDER Başkanı Mustafa Enes de “Halkın yanında olan A. Metin Genç’in arkasındayız.” dedi. Trabzon’daki STK’lar suya yapılan zamma onay vermeyen Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç’e destek verdi. TİSKİ genel kurul toplantısında Trabzon’da suya yüzde 20 zam önergesi geçtiğimiz gün kabul edildi. Başkan Genç, tasarıya ret oyu kullanırken; Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği KATİD Başkanı Ali Şahin, Trabzon Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, TTSO Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Özcan İlarslan ve Trabzon Esnaf Derneği Başkanı Mustafa Enes Başkan Genç’in hem istişare söylemine hem de ret kararına destek verdi.

BAŞKAN GENÇ NE DEMİŞTİ?

Başkan Genç, geçtiğimiz gün TİSKİ genel kurul toplantısında suya yapılan yüzde 20 zam önergesine “hayır” dedi. Başkan Genç, “TİSKİ Genel Müdürlüğümüz, gerek Büyükşehrimiz ve komisyonumuz tarafından ilçe belediye başkanlarının görüşü alınsaydı daha iyi olurdu. İstişare eksikliğini ifade etmek istiyorum. Trabzon’un 20.sırada olmasına rağmen gelir bakımında da daha alt sıralarda.” diyerek tasarıya onay vermemişti.

ŞAHİN “BAŞKAN GENÇ SAHADA YAŞAN BİRİ, VATANDAŞLARLA İÇ İÇE OLAN BİRİ”

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği KATİD Başkanı Ali Şahin,  “Su zammı düşünebilir, ama konunun önce kendi aralarında istişare yapılmaması büyük bir hata. Ortahisar Belediye Başkanımız Genç, sahada yaşan biri, vatandaşlarla iç içe olan biri. Ahmet Metin Genç, bunun hesabını sahada kendi vereceği için, sahaya çıkmayan ve sahayı bilmeyen arkadaşların zam yapması doğal olabilir. Sahayı bilmedikleri için, sahadan kimseyle istişare etmedikleri için, sahada da hesap vermeyeceklerini düşünüp, zam yapmışlardır. Genç, bunun hesabını sahada kendi vereceği için karşı çıkması doğal” ifadelerine yer verdi.

ŞAHİN “TRABZON ŞEHRİNİ DÜŞÜNEN HERKESE SAYGILARIMIZI SUNARIZ”

Su zammına onay vermeyerek, Başkan Genç’in haklı bir tutum sergilediğini belirten Başkan Şahin, “Büyükşehir olsak da herkesin birbirini görebileceği bir şehirde yaşıyoruz. Önce planlama yapıp; konuşarak, anlaşarak hareket etmek lazım” dedi.  Başkan Genç’in, “Trabzon 20. Sırada olmasına rağmen gelir bakımından daha alt sıralarda” açıklamalarına da destek veren Başkan Şahin, “Ekonomi anlamında bizim sanayi, tarım, hayvancılık gibi bir girdimiz yok. Bu yüzden Ahmet Başkan’ın açıklamalarına yüzde yüz katılıyorum. Trabzon şehrini düşünen herkese saygılarımızı sunarız” dedi.

İLİK “BAŞKAN GENÇ DAHA TECRÜBELİ İSTİŞARE SÖYLEMİNİ DESTEKLİYORUZ”

Türkiye’de enflasyonun yüzde 8.5 olarak açıklandığını hatırlatan Trabzon Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, Başkan Genç’in Trabzon’da suya yüzde 20 oranında zam yapılmasına ret oyu kullanmasına oda olarak destek verdiklerini söyledi. Başkan İlik, “Başkan Genç, daha tecrübeli istişare isteme konusunda haklıdır. Kimse bu zammı Büyükşehir diye okumayacak. Başkanın istişare söylemini destekliyoruz. Daha uzlaşmacı, meclisin tamamını kapsayacak şekilde kararlar alınırsa hem halk olarak, hem esnaf olarak, hem vatandaş olarak memnun oluruz.” ifadelerine yer verdi.

ENES “BAŞKAN GENÇ’İN BU HAREKETİ VATANDAŞ NEZDİNDE TAKDİR TOPLAMIŞTIR”

Trabzon Esnaf Derneği Başkanı Mustafa Enes, “Trabzon halkı için kim bir şey yapıyorsa, savunuyorsa; parti gözetmeksizin arkasındayız. Ahmet Metin Genç’in kararını ve açıklamasını son derece haklı buluyorum ve sonuna kadar destekliyorum. Başkan Genç’in bu hareketi vatandaş nezdinde takdir toplamıştır. Biz destekliyoruz. Sağ olsun var olsun. Halkın burada çıkarını kim savunursa, sonuna kadar hem destekçisi hem duacısı oluruz” ifadelerine yer verdi.

CHP’Lİ SÖĞÜT: “SUSARAK YAŞANMAZ, SUSUZ HİÇ YAŞANMAZ…”

Ortahisar Belediye Meclisi CHP’li Üyesi Oktay Söğüt, TİSKİ Genel Kurulunda oy çokluğuyla alınan Trabzon’da suya yüzde 18,5 zammı eleştirdi. Trabzon’da da su fiyatlarının tüketici haklarına ve kamu yararına aykırı olarak piyasa mantığıyla belirlendiğini ifade eden Oktay Söğüt,  “Bu zam ile Trabzonlu vatandaşın ekonomisi daha da zorlaşacaktır. Susarak yaşanmaz, susuz hiç yaşanmaz…” dedi.

TRABZON SUYU VAN’DAN DAHA PAHALIYA İÇİYOR

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun Van Valiliği ve Belediye Başkan Vekilliği dönemini hatırlatan CHP’li Söğüt, “Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Van valisi iken aynı zamanda Van Büyükşehir Belediyesi’nde de kayyum olarak görev yapıyordu. Trabzon’da suyun metreküpü yeni zamla 3.85, atık su bedeli 0.45 olmak üzere toplam 4.30 lira iken, Sayın Zorluoğlu’nun görev yaptığı Van’da 2019 yılı suyun metreküpü 1.47, atık su bedeli 0.73 lira olmak üzere toplam 2,20 liradır. Kısacası Trabzon’da su, Van’dan neredeyse iki kat pahalıdır.” diye konuştu.

SU İNSAN HAKKI OLARAK GÖRÜLMÜYOR

Trabzon’daki su abonelerine yapılan yüzde 18,5’lik zam ile suyun insan hakkı olarak görülmekten çıktığını belirten CHP’li Söğüt, “Yüzde 18,5’luk bu zam ile; suyun bir insan hakkı olarak görülmediği ve suyu kamu hizmeti gören yönetim anlayışından hızla uzaklaşan -özellikle- büyükşehir belediyelerine artık Trabzon’da eklenmiş oldu. Suyun tam maliyet prensibiyle ücretlendirilmesi, su hizmetlerinin tüm yükünün vatandaşların omuzlarına yüklenmesi ve sudan kar elde edilmesi toplumsal adalet açısından asla kabul edilebilir bir durum değildir.” diye konuştu.

SU FİYATI PİYASA MANTIĞIYLA BELİRLENİYOR

Türkiye’deki hemen tüm büyükşehir belediyelerinde olduğu gibi Trabzon’da da su fiyatlarının tüketici haklarına ve kamu yararına aykırı olarak piyasa mantığıyla belirlendiğini ifade eden Oktay Söğüt, kararın cepleri yakacağını söyledi. Söğüt, “Hemen tüm büyükşehir belediyelerinde olduğu gibi Trabzon’da da su fiyatları, tüketici haklarına ve kamu yararına aykırı olarak piyasa mantığı ile belirlenmektedir. Bunun sonucu; su faturalarında su tutarı dışında, atık su ücreti, bakım bedeli, çevre temizlik vergisi ve iki ayrı KDV olmak üzere bir faturaya 6 bedel ödenmektedir. Bu altı bedelin en ağırı olan su tutarına yapılan yüzde 18,5’luk zam, faturaları daha da şişirecek, cepleri yakacaktır.” diye konuştu.

EN PAHALI SU ORTAHİSAR’DA

Trabzon’da en pahalı suyun en kalabalık ilçe olan Ortahisar’da kullanıldığına dikkat çeken Oktay Söğüt, “Trabzon’da en pahalı suyu, en kalabalık ilçe olan Ortahisar kullanıyor. Ortahisar’da suyun metreküp fiyatı 3.25 lira iken, yeni zamla birlikte metreküp fiyatı 3.85 lira oldu. Bu tutara ek; Kullanılan her bir metreküp su için 0.45 lira atık su bedeli, Toplam su ve atık su miktarının yüzde 8’i kadar KDV, Her metreküp su için 0.39 lira çevre temizlik vergisi, 2.90 lira bakım bedeli,Ve bakım bedelinin yüzde 18’i olan 0.52 lira KDV ödeniyor. Örneklendirmek gerekirse; 20 metre küp su kullanan bir hane; zamdan önce 65, zamdan sonra 77 lira fatura ödemesi gerekirken; 9 lira atık su bedeli, 6.88 lira yüzde 8 KDV, 7.80 lira çevre temizlik vergisi, 2.90 lira bakım bedeli, 0.52 lira yüzde 18 KDV olmak üzere toplam 104.10 lira fatura ödemek zorunda kalıyor. Yani su faturası ödenen bedellerle 77 liradan, 104.10 liraya çıkıyor. Suyun bol olduğu bu coğrafya insanının, en ucuz suyu kullanması gerekirken, hayat pahalılığının her geçen gün biraz daha bunalttığı bu dönemde yapılan bu zam ile Trabzonlu vatandaşın ekonomisi daha da zorlaşacaktır. Susarak yaşanmaz, susuz hiç yaşanmaz…” şeklinde konuştu.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.