Araklı’da Altın Madeni Mi Bulundu? 

 CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Araklı’daki Pazarcık ve Yılantaş yaylalarının turizm merkezi statüsünden çıkarılmasına ilişkin hem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez tarafından hem de Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy tarafından cevaplanması istemiyle iki ayrı soru önergesi verdi. Milletvekili Hamzaçebi, Enerji Bakanlığına verdiği soru önergesinde bölgede Maden Teknik Arama (MTA) tarafından yapılan çalışmalara dikkati çekti. Bölgede altın madeni rezervi bulunup bulunmadığını sorgulayan Çebi, rezerv bulunması halinde ruhsat alınarak bölgede madencilik faaliyetlerinin başlatılmasının bölgenin turizm potansiyelini darbeleyeceğini kaydetti. Hamzaçebi, “Pazarcık Yaylası Turizm Bölgesinin bitişiğinde, Erikli ve Bahçecik köyleri (mahalleleri) sınırları içerisinde Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA) tarafından bir süredir maden arama/sondaj faaliyetleri yürütülmektedir. Sondaj faaliyetleri sonucunda bölgede altın rezervlerinin varlığının tespit edildiği ve “Pazarcık Yaylası Turizm Merkezi”nin iptal edilmesinin gerekçesinin söz konusu altın rezervlerinin işletilmesi olabileceği yöre halkı tarafından ifade edilmektedir. Trabzon Araklı Yeşilyurt Yılantaş Yaylası ise 11 Ocak 1998 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 98/10496 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Her iki turizm merkezinin turizm merkezi statüsünün iptal edilmesi anılan köyler (mahalleler) halkı tarafından endişeyle karşılanmış, yaylaların imara açılması veya maden, özellikle de altın işletme faaliyetlerinin başlayacak olduğu yönündeki bazı bilgiler sadece iki mahalle halkını değil, tüm bölge halkını tedirgin etmiştir. Anılan turizm merkezinin iptali Araklı’nın turizme açık tek yolu olan Karadere Vadisinin turizm potansiyelini de tamamen yok edecektir.” dedi.

DÖNMEZ VE ERSOY’A MADENLERİ SORDU

Milletvekili Hamzaçebi, Dönmez ve Ersoy’un cevaplamasıyla istemiyle de soru önergesi verdi. Bu önergede ise şu sorulara yer verdi: “cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti: “Trabzon Araklı Pazarcık Yaylası Turizm Merkezinin bu statüsünün iptal edilmesinin gerekçesi nedir? Trabzon Araklı Yeşilyurt Yılantaş Yaylası Turizm Merkezinin bu statüsünün iptal edilmesinin gerekçesi nedir? Bu yaylaların imara açılması düşünülmekte midir? Bölgede MTA tarafından yürütülen maden arama faaliyetlerinin sonucu ne olmuştur? Bu faaliyetler sonucunda altın ve diğer madenlerden tespit edilen rezervin miktarı nedir? Bölgede maden/altın arama/işletme ruhsatı almak için başvuru yapan gerçek ve tüzel kişiler var mıdır? Var ise kimlerdir? Bölgede maden/altın arama/işletme ruhsatı verilen gerçek ve tüzel kişiler var mıdır? Var ise kimlere, hangi tarihlerde, hangi ruhsatlar verilmiştir? Henüz herhangi bir ruhsat verilmemiş ise verilmesi düşünülmekte midir?  Altın üretiminde siyanür kullanıldığına göre siyanürün insan ve çevre sağlığına zararları dikkate alındığında Araklılıların sağlığının olumsuz etkilenmesi ve Karadere Vadisi ve yaylarının doğal güzelliğinin yok olacak olması karşısında düşünceniz nedir? Maden arama ve işletme faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi amacıyla bu yerlerin Turizm Merkezi statüsünün iptali için Turizm Bakanlığından bir talepte bulundunuz mu?”

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.