PYD, PKK'NIN TABELAYI DEĞİŞTİRMİŞ HALİDİR

Soylu, Tofaş Spor Salonu'nda düzenlenen, "Işıklar Jandarma Astsubay Eğitim Merkezi Komutanlığı Öğrencileri Ant İçme Töreni"nde yaptığı konuşmada, bin 663 öğrencinin yemin ettiğini belirtti.

Bu topraklarda yemin etmenin kolay olmadığını vurgulayan Soylu, "Burada yemin etmek, kimsenin silahla kapıya dayanmadığı, ölümden kaçan mazlumların sığınmadığı yerlerde yemin etmeye benzemez. Burada yemin eden her evladımız meselenin ciddiyetini bilmektedir. Onların yeminine şahitlik eden her anne baba, neye imza attığını, neyi feda ettiğini bilmektedir." ifadesini kullandı.

Soylu, bu salondaki herkesin emanetin ne büyük sorumluluk olduğunu bildiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bu milletin tarihinde sözün ucuz olduğu hiçbir gün yaşanmamıştır. Bu ülkenin tarihinde yükün hafif olduğu hiçbir gün yaşanmamıştır. İşte şimdi edilen yeminlerin daha da anlam kazandığı günleri yaşıyoruz. Düne kadar kurdurdukları terör örgütleri eliyle canımızı yakıyorlardı. Diğer yandan ekonomik krizlerle bu milletin ekmeğini, aşını çalıyorlardı. Hepimiz hatırlıyoruz. Bu ülkenin siyasetini, ekonomisini, üretimini felç etmişlerdi. IMF'yi başımıza bekçi tayin etmişlerdi. Anadolu'da bin yıldır başı dik, alnı açık yaşayan bu milleti diz çöktürmek için her şeyi yaptılar. Bu millete kendi otomobilini, kendi silahını yaptırmadılar. Bu millete kendi anayasasını bile yaptırmadılar. Bu millete darbe anayasalarını, darbe yönetimlerini dayattılar."

- "Bu milletle kafa tutulmayacağını gösterdik"

Terörle mücadele ederken Türkiye'nin ABD'den insansız hava aracı istediğini ancak olumsuz yanıt aldığını hatırlatan Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İsrail'den heronları aldık, bozuldular. Tamir etmeye gönderdik, tamir edip de bu ülkeye geri göndermediler. Terörle mücadelede bizi naçar bırakmaya, etkisiz bırakmaya çalıştılar. Ama Allah'a şükürler olsun biz bugün bu millet sayesinde bir taraftan insansız hava araçlarımızla diğer taraftan savunma sanayisinde yüzde 60'ı aşan yerlilik ve millilik oranlarımızla beraber elimizi açıp 'İsrail bana heron gönder, Amerika bana predator gönder.' diyen bir anlayışta değiliz. Ay yıldızlı evlatlarımızın, mühendislerimizin yaptığı insansız hava araçlarıyla beraber terörle nasıl mücadele edeceğini ve bu millete kafa tutulmayacağını Allahımıza hamd olsun onlara göstermiş durumdayız."

- "Koynumuzda beslediğimiz yılanları..."

Soylu, Türkiye'nin 15 yıldır yakaladığı siyasi istikrarıyla, ekonomik büyümesiyle, demokratik standartlarla kendisine vurulmak istenen bütün prangalarını kırdığını bildirdi.

Bakan Soylu, "Yollarını, hastanelerini, üniversitelerini, havaalanlarını tamamlamış, insanlarının yaşam standartlarını yükseltmiştir. Dünyanın parmak ısırdığı, yapılmaması için neredeyse iç savaş çıkarmaya kalktıkları mega projelerini, teker teker hayata geçirmiştir. En önemlisi, Türkiye son 15 yılda kardeşliğini güçlendirmiştir. Bizi ayırmaya çalıştıkları, ayrı düşürmeye çalıştıkları Doğu ve Güneydoğudaki illerimizde yaptıkları bütün oyunlara rağmen Allah'a şükür ki bu yıl oradaki otellerin doluluk oranı yüzde 80'lerin üzerine çıkmıştır." ifadesini kullandı.

Milletin iradesini ortaya koydukça birilerinin kendini kaybettiğini vurgulayan Soylu, şöyle dedi:

"Kaosla durdurmaya çalıştılar, olmadı. Ekonomiyle durdurmaya çalıştılar, olmadı. 'Terör örgütünün sesi olsun' diye kurdukları siyasi partiyle sokak eylemleri düzenlediler, yine olmadı. 7 Haziran seçimleri sonrası hem PKK'lı hem de kurdukları son model terör örgütü DEAŞ'ı sahaya sürdüler, yine olmadı. Baktılar ki bir türlü olmuyor, yıllardır Pensilvanya'da besledikleri o haini ve uşaklarını, koynumuzda beslediğimiz yılanları 15 Temmuz gecesi ayaklandırdılar, bu ülkede darbe yapmaya kalktılar yine olmadı."

- "Bizi eleştirenler, 6 yıldır Suriye topraklarında işgalci halindedir"

Soylu, bu coğrafyada olup bitenin iyi anlaşılması gerektiğini belirterek, şu görüşlere yer verdi:

"Bunları anlayamazsak, bugün Afrin'de Zeytin Dalı ile ne yapmak istediğimizi anlayamayız, anlatamayız. Bunları anlamazsak, Filistin'i, Kudüs'ü, 70 yıldır Ortadoğu'da akan kanı, okyanusun ötesinden 5 bin tır silahın neden getirildiğini neden teröristlere bedava dağıtıldığını anlayamayız. Meseleyi iyi anlamalıyız. İçimizde teröristlere 'terörist' demekten çekinenlere inat, bu dünyaya teröristin kim olduğunu, bunları besleyenlerin kim olduğunu iyi anlatmak zorundayız. PYD, PKK'nın tabelayı değiştirmiş halidir. Aralarında herhangi bir fark, ayrı gayrı yoktur. Amerika'nın destek verdiği, eğittiği, donattığı PYD, daha 2012 yılında Afrin'i işgal etmiştir. Televizyonlarda gördüğünüz o beton tüneller, dün yapılmış değildir. O günden beri bizim için tahkimat yapıyorlar. Kimsenin DEAŞ'a karşı savaştığı falan yoktur. PYD'nin Rakka'da DEAŞ ile nasıl anlaştığını, herkes bilmektedir. Bütün hazırlık, Türkiye içindir. Zeytin Dalı Operasyonu için bizi eleştirenler, 6 yıldır Suriye topraklarında işgalci halindedir."

- "3,5 milyon insan bizim topraklarımızda"

Türkiye'nin 3,5 milyon Suriyeliye kapısını açtığını hatırlatan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Ne yapmalıydı Tayyip Erdoğan? 3,5 milyon insan kapımıza geldi. 'Ey Tayyip Erdoğan bizim namusumuza göz diktiler. Çocuklarımızı öldürüyorlar.' dediklerinde kapıyı mı kapatmalıydı, sırtını mı dönmeliydi? Hanımefendiler siz evinizin yanında bir evde yangın çıktığı zaman sırtınızı mı dönüyorsunuz? Perdeleri mi kapatıyorsunuz? Yoksa aynı coğrafyada, 400 yıl aynı sancak altında yaşadığımız o çocuklar 'Ey Türkler bizi kurtarın' dediği zaman bu medeniyetin şefkat elini ona uzatmamalı mıydık? 3,5 milyon insan bizim topraklarımızda. Her biriniz kendi toprağınızı nasıl seviyorsanız, nasıl konuşuyorsanız biliniz ki o insanlar da kendi toprağıyla konuşup hasbihal etmek istiyorlar. Bizim işimiz tektir. Amerika ne derse desin, dünya ne derse desin Allah şahittir ki düğüne gider gibi şehadete giden evlatlarımızın inancı sadece Afrin'de mücadele edenlerde yok 81 milyon vatandaşımızda var."

Soylu, bugün yemin eden evlatların kalbinin vatan sevgisi için çarptığını vurgulayarak, "Neymiş, sınırlarda Amerika ordu kuracakmış. Ey Amerika, buradan şu evlatlarımıza, tarihimize ve medeniyetimize güvenerek sesleniyoruz; hiçbir santimetrekaresini lütufla almadığımız, kanla aldığımız ama medeniyetimizi devam ettirdiğimiz, ahlakımızı ve vicdanımızı devam ettirdiğimiz bu topraklardan sesleniyoruz. 30 bin kişilik ordu kurarsın. Biz sadece 25 bin jandarmayı bu yıl bu ülkenin haysiyeti ve onuru için buradan mezun edeceğiz. Sadece 25 bin jandarmayı." dedi.

Törene ayrıca Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanı Tuğgeneral Hüseyin Kurtoğlu ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu ve Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş ve İl Emniyet Müdürü Osman Ak da katıldı.

- Karadeniz ürünlerinin satıldığı çadıra ziyaret

Bakan Soylu, daha sonra beraberindekilerle Nilüfer ilçesindeki FSM Bulvarı'nda kurulan, yöresel Karadeniz ürünlerinin satıldığı çadırı ziyaret etti.

Burada stantları gezip, yöresel yiyeceklerin tadına bakarak vatandaşlarla sohbet eden Soylu, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Burada bir vatandaşın tespih hediye ettiği Soylu, çadırdan çıkışında bir özel harekat polisiyle yakından ilgilendi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner63