DOKAP KTÜ'DE GERÇEKLEŞTİ

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, yazın 3 – 4 ay hareketli olan turizmi kış aylarında da sürdürebilmek için kongre ve kış turizmi faaliyetlerinin önemli olduğunu vurgulayarak, “Amacımız turizmi tüm yıla yaymak” dedi.DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği tarafından düzenlenen “DOKAP Bölgesi Uluslararası Turizm Sempozyumu” Karadeniz Teknik Üniversitesi Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi’nde başladı. 2 gün sürecek olan sempozyumun açılış törenine Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, KTÜ Rektör Prof. Dr. Süleyman Baykal, bölgedeki üniversitelerin rektörleri, protokol üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

HACISALİHOĞLU: TURİZMİN GELİŞMESİ İÇİN KAMU VE ÖZEL SEKTÖR BİRLİKTE ÇALIŞMALI
 DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı ve KTÜ Rektör Prof. Dr. Süleyman Baykal ve DOKAP Başkanı Ekrem Yüce’nin yapılan çalışmaları anlattığı konuşmalarının ardından söz alan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, turizmin sürdürülebilir olması adına bu tür çalışmaların faydasını vurgulayarak şunları söyledi:
 “Sayın Cumhurbaşkanımız da bildiğiniz gibi Doğu Karadeniz Bölgesi’ni turizm bölgesi ilan etti. Bölgemizde bu yönde çalışmalar başladı. Şimdi de akademik bir sempozyum gerçekleşiyor. Bu sempozyumdaki sunumları geleceğe ışık tutma adına çok önemli buluyorum. Şehrimizde turizmin gelişmesi adına, Bakanımız Süleyman Soylu’nun başkanlığında Valiliğimiz ve tüm kurumlarımızla birlikte güzel çalışmalar yapıyoruz. Turizmin sürdürülebilir olması adına taraflara da önemli görevler düşüyor. Bir taraftan kamunun yapacağı altyapı yatırımları diğer taraftan özel sektör ve STK’ların yapacağı çalışmaların eş zamanlı olması gerekiyor. Noksanlarımızı tamamlayarak yola devam etmeliyiz. Bugüne kadar kamunun altyapı olarak başladığı önemli yatırımlar var. Özel sektör yatırımlara geç başlamasına rağmen hızlı bir çalışma dönemi sürdürerek aksaklıkları kısa zamanda ortadan kaldırdı. Bugün şehrimizde turizm altyapısı yönünden özel sektöre düşen kısımlar tamamlanmış durumda. Ama tabii ki bu bize göre yeterli değil.”

“AMACIMIZ TURİZMİ TÜM YILA YAYMAK”
 
Trabzon olarak turizm adına önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “Özellikle şehirdeki turizmin tanıtılması adına 2010 yılından beri hep birlikte dünyanın her yerine gidildi. Her yerde hızlı tanıtımlar yaptık. Bunlara bağlı olarak şehrimizde turizmin nerede olduğunu görebiliyoruz. Yeterli değil tabii ki. Bizim hedefimiz 5 yılda 5 milyona ulaşmak. Bu doğrultuda altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Bu rakamlara ulaşmak için sadece yazın 3 – 4 ay turizm yeterli değil. Amacımız turizmi tüm yıla yaymak. Bunun için de özellikle kışın da bazı turizm faaliyetlerini harekete geçirmeliyiz. Kongre turizmi odamızın yıllardır üzerinde durduğu bir konu. Kışın da tesislerin ayakta kalması için kongre turizmi çok önemli. Gerçekten şehrimizde yapılan kongre turizmi konusunda KTÜ’yü kutluyorum. Kongreleri sürekli devam ettiriyorlar. Şehrin kongre turizminde atılmış önemli bir adım. Çünkü gelecekte burada kongre düzenlenirken geçmişte yapılan kongrelere bakılacak. Bu bakımdan KTÜ’nün bugüne kadarki çalışmaları çok olumlu. Bu doğrultuda altyapı çalışmaları sürüyor. Büyükşehir belediye başkanımızın başkanlığını yürüttüğü Dünya Ticaret Merkezi’nin yerindeki kongre merkezi çalışmamız yaklaşık 2 yıl içinde tamamlanacak. Böylece şehrimiz büyük kongreleri de almış olacak.”
 
“DİĞER SEÇENEK KRUVAZİYER TURİZMİ”
 Hacısalihoğlu, yazın 3-4 ay süren turizm hareketliliğini kışın da kongre ve Uzungöl başta olmak üzere bazı merkezlerdeki kış turizmi faaliyetleriyle sürdürmeye çalışacaklarını vurgulayarak şöyle devam etti:
 “Turizm için bunlar yetmiyor. Turizm günümüzde o kadar çeşitlendi ki biz de bölge turizmini çeşitlendirmek zorundayız. Turistin bölgemizde dikkat ettiği konular, kültür, doğa ve tarih turizmi. Şehrimiz bu yönlerden çok zengin. Önemli olan buraları hazırlamak. Altyapı çalışmaları bizleri fazlasıyla memnun ediyor ve daha da hızlanmamız gerekli. Bir çeşitlendirme de kruvaziyer  turizmidir. Odamızın kurduğu platformla bu turizm kolunda da çalışmalar devam etmektedir. Karadeniz havzasında ‘7 ülke 7 kültür’ projesiyle, Trabzon, Batum, Sochi, Yalta, Odessa, Köstence ve Varna’nın dahil olduğu bir platformda çalışmalarımız sürüyor.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.