Trabzon'da mutasyonlu virüse karşı yeni karar

İl Hıfzıssıhha Kurulu, Trabzon'da mutasyonlu vakaların artması üzerine toplantı yaptı

Trabzon İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında koronavirüs salgınına yönelik mücadele kapsamında görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

Toplantıda mutasyona uğramış koronavirüs vakalarının artması nedeniyle daha hızlı hareket edilebilmesi adına ilçe hıfzıssıhha kurulu kararlarıyla karantina uygulamaları yapılmasına karar verildi.

Yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi;

Koronavirüs (Kovid­19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda ilimizde birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Gerekli olması durumunda İlimizde ilave tedbirler alınmaktadır.

Bu kapsamda İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’muzca; ilimizde son günlerde kovid-19 vaka sayılarında yaşanan artış ve ülkemizde mutasyona uğramış koronavirüs enfeksiyonlarının tespit edilmiş olması nedeniyle toplum sağlığını koruma, bulaştırıcılığı en aza indirme, takip ve tedavilerin daha etkin yapılabilmesi için ilçelerimizde bulaştırıcılık riskinin yüksek olduğu düşünülen vakaların tespit edilmesi halinde ilçe hıfzıssıhha kurulu kararı alınmak suretiyle ilgili dairede karantina uygulanmasına, filyasyon ekiplerince yapılan değerlendirmede bina içi temasın önlenemeyeceğinin düşünülmesi durumunda ise bina karantinası uygulanmasına,

Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeleri uyarınca ilçe umumi hıfzıssıhha kurul kararlarının ivedilikle alınmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idarî işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adlî işlemlerin başlatılmasına, ihtiyaç duyulması durumunda yurt karantinası uygulamasına geçilebileceğinin bilinmesine, uygulamada birlikteliğin sağlanması için alınan kararların ilgili kurumlara iletilmek üzere kaymakamlıklara iletilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.