Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Gülbay'dan kurbanlık uyarısı

Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit GÜLBAY Kurban bayramının yaklaşması nedeniyle Kurbanlık hayvan satıcılarına, alıcılarına ve vatandaşlara uyarılarda bulundu. İl Müdürü Cahit GÜLBAY  Trabzon da bulunan Kurbanlık Hayvan Pazarlarına kurbanlık hayvanların gelmeye başladığını kurbanlık satış yerlerinin ve besicilik  işletmelerinin İl ve İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü Veteriner Hakimlerince denetlendiğini, salgın hastalıklar bakımından sağlık taramasından geçirilmekte olduğunu belirtti.

Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu; yetiştiricilerimize ve kurban alacak olan vatandaşlarımıza kolaylık sağlayacak hayvan kulak küpesini sorgulayabilecek bilgi sistemine akıllı telefonlar aracılığı ile https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ adresinden hızlı bir şekilde ulaşabileceklerini belirtti.

Kurban satış yerlerine gebe ve damızlık değeri olan dişi hayvanların kesiminin yasak olması nedeni ile, bu hayvanların hayvan pazarlarına girişlerinin yasak olduğunu belirterek yetişticileri bu yasaklara riayet etmeleri konusunda bilgilendirdi.

Kurbanlık hayvan satın alacak vatandaşlarımızın; Kurbanlıklarını seçerken  sağlıklı, besili, kulaklarının küpeli olmasına, pasaportunun bulunmasına. veteriner sağlık raporlarının olmasına ve tercihen erkek olmasına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Kurban kesecek vatandaşlarımızın, kurbanlıklarını İl Kurban Hizmetleri Komisyonunun belirlediği satış yerlerinden almaları ve komisyonunun  belirlediği  mezbahalar veya   kesim yerlerinde kestirmeleri gerektiğini, kendi bahçesinde kurban kesecek vatandaşlarımızın   usulüne uygun olarak  İnsan, hayvan ve çevre sağlığı  için tehdit oluşturmayacak şekilde kesmeleri gerektiğini belirterek cadde,sokak ve park gibi kamu alanlarında kurban kesilemeyeceği konusunda uyardı.

Kurbanlık Hayvan Satışı Yapan İşletme Sahiplerini ;  Kurbanlık olarak sevk edilecek koyun ve keçilerin hayatları boyunca en az bir kez veba aşısıyla (PPR) aşılanmış olması gerekliğini hatırlatarak, sevk öncesi bu aşıların yapılması, hayvanlara küpe takılarak kayıt altına alınması, pasaportu ( kimlik kartı) bulunması ve kurbanlık hayvanlarına, veteriner sağlık raporu almaları konusunda uyardı.

Kurbanlık hayvan satıcılarının belgeleri olmadan yapacakları hayvan nakillerinin kaçak hayvan nakli olarak değerlendirildiğini belirterek 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri. Bitki Sağlığı. Gıda ve Yem Kanunu'nun 36 ncı maddesine göre hayvan sahibine idari para cezası uygulanacağını ayrıca nakil araçlarının kurbanlık hayvanların güvenli ve sağlıklı bir biçimde hayvan refahı göz önüne alınarak nakledilmesi gerektiğini . Nakillerde hayvan refahına uymayanlara 5996 sayılı kanun gereği idari para cezası uygulanacağını belirterek. Hayvan nakilleri ve hayvan refahı konuları hakkında eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Ayrıca  vatandaşlarımızın kestikleri hayvanın kulak  küpelerini İl/İlçe  Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine  teslim etmelerinin zorunlu olduğuna değinen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit GÜLBAY ,  vatandaşlarımızı  kurban öncesi, ve sonrasında hayvan  hastalık ve zararlıları, nakiller, kurban kesiminde dikkat  edilecek  hususlar, kurban etlerinin muhafazası gibi konular hakkında hazırlanıp, bastırılan broşürleri  İl 'İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden  temin edebileceklerini ve bu konularda her türlü teknik yardımı alabileceklerini söyleyerek Kurban Bayramının Tüm Ülkemize ve insanlarımıza hayırlara vesile olmasını diliyorum  dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.