TRABZON’DA DEV İMZA İSTİHDAM ARTACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Trabzon'da, Cazibe Merkezleri Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı imza törenine katılarak sanayiciler ile buluştu. Trabzon'u ilk kez geçen yıl programa dâhil ettiklerini belirten Bakan Varank, “Bu kapsamda toplamda 12 milyon liralık 5 projeyi Trabzon’dan başlatıyoruz.” dedi. Başlatılan projelerin imzaları Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, KTÜ Rektörü Süleyman Baykal, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ve Arsin OSB Yönetim Kurulu Erkut Çelebi tarafından atıldı.

VARANK: TRABZON, KARADENİZ’İN MEDARI İFTİHARIDIR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Trabzon'da bir otelde düzenlenen “Cazibe Merkezleri ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı”nın imza törenine katıldı. İmza töreninde konuşan Bakan Varank, “Trabzon, 1 milyar doları aşan ihracat hacmiyle Karadeniz Bölgesi'nin medarı iftiharıdır. Trabzon’umuz, 2019 yılında ihracatta yüzde 20’nin üzerinde bir artış gerçekleştirerek, Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde bir performans sergiledi. Aslında bu potansiyeli çok daha ileriye taşıyacak güce, birikime ve yatırım iştahına sahip. İşte bugün imzalayacağımız projeler, Trabzon’un mevcut altyapısını daha da sağlamlaştırmaya hizmet edecek. Trabzon’u ilk kez geçtiğimiz sene Cazibe Merkezleri Destekleme Programı'na dâhil ettik. Bu kapsamda toplamda 12 milyon liralık 5 projeyi bugün başlatıyoruz. Kısaca bu yatırımlara değinmek istiyorum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İlaç ve Farma-sötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (İLAFAR) kapasitesini daha da güçlendiriyoruz. Vereceğimiz destekle ilaç sektöründe ihtiyaç duyulan analiz ve Ar-Ge çalışmaları hız kazanacak, araştırma ve eğitim bazlı işbirlikleriyle İLAFAR bir çekim merkezi haline gelecek. Bir diğer projemiz, Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde Kuyumculuk Tasarım Merkezi’nin kurulması. Bu merkezle ilimizin benzersiz el sanatlarından hasır, telkâri ve kazaziyede doğal rekabet üstünlüğümüzü perçinleyecek bir adım atıyoruz. Hâlihazırda firmalar hem tasarım hem de döküm faaliyetlerini İstanbul’da gerçekleştiriyor. Bu da sektöre zaman kaybı, aşırı iş yükü ve maliyet olarak geri dönüyor. Kuyumculuk Tasarım Merkezi'yle tasarım ve kalıp döküm hizmetini Trabzon’da yapmak mümkün hale gelecek. Böylelikle 5 milyon liraya yakın bir tasarruf sağlanacak, bu tutar şehrin ekonomisinde kalacak." diye konuştu.

VARANK: 2020, YATIRIM ADASINA UĞURLU GELECEK!

Trabzon’da son 7 senede 2 buçuk milyar liranın üzerinde sabit yatırımın teşvik edilerek, yaklaşık 6 bin vatandaşa yeni iş kapıları açtıklarını kaydeden Bakan Varank, 2020 yılının Yatırım Adasına uğurlu geleceğini ifade etti. Bakan Varank, “Kalkınma Ajansımız Trabzon’da 234 projenin hayata geçmesini sağladı. Burada özellikle Trabzon Yatırım Adası Endüstri Bölgesi’ne değinmek istiyorum. Biliyorsunuz Yatırım Adası, Karadeniz’in inovasyon ve teknoloji üssü olacak. Altyapı hazırlıkları hala devam ediyor. Ajansımız bu projenin etüt çalışmaları, fizibilite, jeolojik raporların hazırlanması ve yönetici şirket kurulumu gibi farklı safhalarında tüm paydaşlarla birlikte özenle çalıştı. Ayrıca; bölgenin yurtiçi ve yurtdışı tanıtımıyla ilgili lobi faaliyetlerini de Ajansımız yürütüyor. Ben de, katıldığım tüm yatırımcı toplantılarında, ziyaret ettiğim ülkelerde, fırsatını bulduğum her yerde Yatırım Adasından bahsediyorum. Ümit ediyorum ki, 2020 yılı Yatırım Adası’na uğurlu gelecek.” ifadelerini kullandı.

VARANK: ARSİN OSB’YE YENİ ENERJİ HATTI…

Arsin OSB'ye yeni bir enerji nakil hattı kurulacağının müjdesini veren Bakan Varank, “Arsin Organize Sanayi Bölgesi’nin öneminin farkındayız. Burada kurulu kapasitelerini geliştirmek isteyen sanayiciler kadar, yeni yatırım talebi olan firmalar da var. Firmaların bize iletmiş oldukları ilave enerji talebine kayıtsız kalamazdık. İşte bu kapsamda Arsin OSB’ye yeni bir enerji nakil hattı kuruyoruz. Böylelikle Doğu Karadeniz sanayisinin can damarı olan bölgenin enerji problemini önümüzdeki 20 yıl için çözmüş olacağız. Sanayiyi güçlendirip, ekolojik dengeyi koruyacak bir başka adımı da Beşikdüzü ve Şinik Organize Sanayi Bölgelerinde atacağız. Kuracağımız arıtma tesisleri sayesinde firmalar verimli, katma değerli ve temiz üretimle ülke ekonomisine daha fazla katkı sunacak. Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında son projemizse küçük sanayi sitelerinin dönüşümüne ilişkin. Ortahisar Değirmendere’de dönüşümü gerçekleştirecek, bölgede bulunan küçük sanayi sitelerini şehir dışına taşıyacağız. Burada faaliyet gösteren üreticilerimiz yeni yerlerinde nefes alacak. Bu kapsamda öncelikle yer seçimi, mimari projelendirme, yönetim modeli ve finansal hesaplamaları da içeren fizibilite etüdünü tamamlatacağız.” şeklinde konuştu.

VARANK: KARADENİZLİ ÇOCUKLAR VE KADINLAR DESTEKLENECEK!  

Bakan Varank, Sosyal Geliştirmeyi Destekleme Programı kapsamında toplam 16 milyon liralık 7 ayrı projeyi daha imzaladıklarını ve bu projelerle birlikte Trabzon’un yanı sıra Ordu, Giresun, Rize, Gümüşhane ve Artvin’de özellikle kadınlar, gençler ve çocukların becerilerini geliştireceklerinin altını çizdi. Bakan Varank, “Trabzon’u sporcu performansını geliştirme ve yetenek keşfinde Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden biri yapmak istiyoruz. Çocuklarımızın sportif yeteneklerini çok küçük yaşlardan itibaren keşfedip, gelişimlerini takip edeceğiz. Her alanda sporcu yetiştirilmesine katkı sağlayan ve bu sporcuları düzenli olarak izleyen ve değerlendiren bir yapı oluşturacağız. Ordu ve Giresun’da kadın girişimciliğini teşvik edecek; eğitim, danışmanlık, finansman ve yönetişim destekleri vereceğiz. Üreten kadın, güçlü kadın mottosuyla yola çıkıyoruz. Modern sektörlerde istihdamı artırmanın yanında katma değerli yöresel ürünleri markalaştıran bir kadın kooperatifi de kuracağız. Rize’de mesleki eğitimin geliştirilmesine odaklandık. Organize Sanayi Bölgesi’nin içine kurulacak merkezle kalifiye işgücünü yetiştirmek istiyoruz. Bu merkez gençlerin ve kadınların iş hayatına kazandırılmasına hizmet edecek, sanayi sektöründe istihdam sorununun giderilmesine katkı sunacak. Gümüşhane’nin gençlerini de unutmadık. Özgün bir proje olarak gençlerle buluşturacağımız Gümüş Küp Park, ilimizdeki 20 bin öğrenciye kaliteli zaman geçirebilecekleri bir ortam sunacak. Gençler burada müzik yapacak, bisiklet kullanacak, doğa yürüyüşü yapacak ve aynı zamanda eğlenirken öğrenebilecek. Artvin’de de matematik odaklı bir projeyi hayata geçiriyoruz. Şavşat’a bilim kampı, 3 farklı ilçemizdeki 3 okula da matematik atölyeleri kuracağız. Çocuklarımız alacakları eğitimlerle analitik düşünme, uygulayarak öğrenme ve ürün geliştirme yöntemleriyle kabiliyetlerini geliştirecekler. Tüm bunlara ek olarak yine Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Gümüşhane ve Artvin’de milli teknoloji hamlesinin neferlerinin yetişeceği Teknoloji ve Yenilik Atölyeleri kuracağız. 6 ilimizdeki 16 atölyeyle çocuklarımıza teori ve pratiği birleştirebilmelerine imkân sağlayacak mekânlar oluşturacağız. Bu projenin yürütücülüğünü Karadeniz Teknik Üniversitesi Of Teknoloji Fakültesi yapacak. Gördüğünüz gibi Bakanlık olarak modern sanayiden geleneksel el sanatlarına, kadınlardan çocuklara neredeyse toplumun her katmanına dokunan politikalar uyguluyoruz. Bunu yaparken de yereldeki paydaşlarla işbirliği içinde çalışıyor, projeleri birlikte yürütüyoruz. Atacağımız bu imzalar, aslında topyekûn kalkınma perspektifimizi yansıtıyor. Tabii bu noktada şunun altını özellikle çizmem gerekiyor. Partimizin ismi Adalet ve Kalkınma. Adımızın bizlere getirdiği sorumluluğu 18 sene boyunca en iyi şekilde taşıdık, bundan sonra da taşımaya devam edeceğiz.” biçiminde konuştu.

VARANK: 750 MİLYON LİRALIK KAYNAĞI HAREKETE GEÇİRECEK İKİ YENİ FON KURULDU

Türk firmalarına sunulan sermaye desteğiyle 750 milyon liralık kaynağı harekete geçirecek iki yeni fon kurduklarını açıklayan Bakan Varank, bu fon içerisinde Trabzonlu firmaları görmek istediğini söyledi. Bakan Varank, “İş insanlarımız daha fazla yatırım yapsın diye yenilikçi politikalar geliştiriyoruz. Teknoloji odaklı sanayi hamlesi bunlardan bir tanesi. Türkiye stratejik sektörlerde kritik ürünleri kendisi üretebilsin, dışa bağımlılığını minimuma indirsin, bir sonraki aşamada da bu ürünleri ihraç etsin istiyoruz. Tabii bu işin arka planında çok detaylı teknik analizler yaptık, kabiliyetlerimizi ölçtük, sıçrama yapabileceğimiz ürünleri belirledik. Biz bu programda alıcı ve satıcıyı aynı anda destekliyor; tüm teşviklere tek pencere üzerinden başvuru imkanı getiriyoruz. İlk çağrıya makine sektöründe çıktık ve yoğun bir taleple karşılaştık. Nisan ayında da inşallah sonuçları açıklayacağız. Yılın ilk yarısında kimya, ilaç, tıbbi cihaz, otomotiv, elektronik ve raylı sistem araçları gibi alanlarda yeni başvuruları alacağız. İşte bu aşamada Trabzon’dan ve bölgeden de firmaları görmek istiyoruz. Çağrılarımızı yakından takip edin ve programın bir parçası olun. Bir diğer vizyoner politikamız da firmalara sunduğumuz sermaye desteği. Bunun için 750 milyon liralık kaynağı harekete geçirecek 2 yeni fon kurduk. Bu fonlar; teknolojiye, sanayiye ve yeniliğe yatırım yapacak. Bu fonlar; yatırımlarınıza ortak olup, sizi bankalara faiz ödemekten ya da kredi borcuna girmekten kurtaracak. KOBİ’ler, yenilikçi işletmeler ve iş kurmak isteyenler mutlaka bu fırsatı da değerlendirmeli.” dedi.

VARANK: TÜRKİYE, REKABET EDECEK!

Bakanlık olarak 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi'nde yol haritasını çizdiklerini kaydeden Bakan Varank, “Geçtiğimiz hafta çok önemli bir istatistik açıklandı. Sürdürülebilir kalkınma göstergelerinin 2018 verileri kamuoyuyla paylaşıldı. Bu gösterge setini Birleşmiş Milletler oluşturdu. Burada amaç üye ülkelerde iktisadi ve sosyal kalkınmanın geldiği seviyeyi ölçebilmek, karşılaştırmasını yapabilmek. Açıklanan veriler, 2010-2018 yılları arasında kat ettiğimiz mesafeyi çok net bir şekilde gösteriyor. Bakın bu dönemde ülkemizde göreli yoksulluk oranı yüzde 16.9’dan yüzde 13.9’a inip, 3 puan azaldı. İmalat sanayii katma değerinin milli gelirdeki payı yüzde 15’ten yüzde 19’a yükseldi. Ar-Ge harcamaları ilk kez milli gelirden yüzde 1’in üzerinde pay aldı. 5 yaş altındaki çocukların net okullaşma oranları yüzde 67’den yüzde 72’ye yükselirken, 5 yaş altı ölüm hızı 2010 yılında bin canlı doğumda 15,5 iken, 2018 yılında 11,4’e indi. Kadınlar sadece istihdama katılmakla kalmadı, aynı zamanda daha fazla yönetici olmaya başladılar. Yöneticilik pozisyonlarındaki kadınların oranı 2012’de yüzde 14,4 iken 2018 yılında yüzde 16,3 oldu. Daha pek çok olumlu göstergeden bahsedebilirim. 8 senede aldığımız yol elbette mutluluk verici. Ancak biz bununla yetinmek niyetinde değiliz. Bugün burada imzalayacağımız projeler gibi pek çok yenilikçi adımı yurdun dört bir yanında hayata geçirecek, ülkemizi küresel arenada daha rekabetçi hale getireceğiz. Biz Bakanlık olarak 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizde yol haritamızı çizdik. Kendimize iddialı fakat bir o kadar da gerçekçi hedefler koyduk. Başarıya giden yolu sizlerle, yani reel sektörle birlikte yürüyeceğiz. Sizler yatırım yaptıkça, istihdam oluşturdukça, Türkiye güçlenecek, Türkiye büyüyecek. Kaynakları yatırımlara yönlendirmenin aslında şu anda tam vakti. Finansman maliyetleri düşüyor. Ekonomiye olan güven artıyor. Üretim cephesinden güzel haberler birbiri ardına geliyor. Aralık ayı sanayi üretimi piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde gerçekleşerek, yüzde 8.6’lık bir artışa imza attı. Endeksin alt bileşenlerinde de güçlü bir performans gördük. Geçtiğimiz senenin üçüncü çeyreğinde başlayan büyüme, bu sene güçlenerek devam edecek. Şundan emin olabilirsiniz. Bu koşullar altında yatırım yapan, kazanır. Büyüyen pastadan hak ettiği payı alır.” diye konuştu.

USTAOĞLU: TRABZON’DA TEKNOLOJİ VE TURİZMİ KONUŞTU

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Cazibe Merkezleri Destekleme programı ülkemiz geneline bakıldığında nispeten geri kalmış, göç veren, şehirlerin katma değeri yüksek üretim, ihracat, teknoloji ve istihdam yenilikçi kapasitelerini artırmaya yönelik programlar içerir. Şehrimiz nüfus sıralamasında 27.sırada. Gelişmekte olan il karakteristiğine sahip olan Trabzon sağlık, altyapı, sivil katılım ve eğitim de ise 20.sırada yer almaktadır. Yapılan 1. 25 milyar dolar ile Karadeniz’de Trabzon en fazla ihracat yapan şehir durumuna geldi. Turizm hedeflerinde inşallah 2020 yılında ilimizi ve bölgemizi daha ileriye taşıyacak bu alanda yapacağımız çok güzel hizmetler olacak. 2019 yılında turizmden elde edilen gelir 340 milyon dolar civarındadır. Ülkemizin koymuş olduğu hedefler doğrultusunda turizm hedefinimiz 2020 yılında ilimizi daha ileri taşımaktır. Yakinen takip edilen Sümela Manastırı bu yıl mayıs ayında tam ziyarete açıldığında turizmde çeşitliliği artıracak hem de ilimizin turizmine çok ciddi katkı sağlayacak. İlimizde 4 sanayi bölgemiz var. Yatırımlar devam ediyor. Vakfıkebir dışında bölgelerde çalışalar devam ediyor. Bakanımızın destekleriyle Vakfıkebir büyük aşama kaydetti. Trabzon’a katkı sağlayacak. Teknokentte toplam 42 firmaya tahsis gerçekleştirilmiştir. Firmaların büyük çoğunluğu yazılım ve bilişim alanında çoğu faaliyet göstermektedir. Öte yandan KTÜ bünyesinde ilaç ve farmasötik araştırma ve uygulama merkezi kurulmuş ve ulusal planlarımız doğrultusunda yerli ilaç geliştirilmesine yönelik ciddi çalışmalar yürütülüyor. Deneyap atölyelerinden biri de Trabzon’a kuruldu. 40’ın üzerindeki öğrencilerimiz gelecekte ciddi söz sahibi olacaklardır. Cazibe Merkezleri Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programına Trabzon’da 10 milyon lira kaynak sağlandı.” diye konuştu.

AYVAZOĞLU: TÜRKİYE VE TRABZON ÇAĞ ATLADI

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın riyasetinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yoğun gayretleri ve sanayicilerimizin cesur girişimleri sonucu Türkiye’nin artık yüksek teknolojik sanayii ürünleri üreten bir ülke konumuna eriştiğini söyledi. AK Parti olarak Trabzon’da sanayicinin her zaman yanında olduklarını kaydeden Ayvazoğlu, “ Şehrimiz ölçeğinde DOKA Genel Sekreterimizin değindiği gibi 62 milyon TL, Kalkınma Ajansımız marifetiyle, 53 milyon TL ise Tarım Kırsal Destekleme Kurumumuz marifetiyle toplam 115 milyon TL tutarındaki bir destekle Sanayicimizin yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz.” dedi.

AYVAZOĞLU: YERLİ OTOMOBİLLE GURUR DUYDUK

Türkiye Otomobil Girişim Grubu tarafından geçtiğimiz aylarda hayata geçirilen yerli otomobille ilgili de konuşan Milletvekili Ayvazoğlu, “Sadece ülkemizde yaşayan vatandaşlarımız değil, gurbetçilerimiz ve tüm Müslüman coğrafyalarda büyük heyecan ve mutluluk kaynağımız olan aynı anda tüm dünyada da büyük yankı uyandıran yerli otomobilimizin tanıtım törenini gerçekleştirdik. Bu işin mimarlarının başında gelen kıymetli Bakanımız Sayın Mustafa Varank Beyefendi Trabzon’umuza, Trabzonlu Sanayici İş Adamlarımıza yeni bir heyecan ve yeni bir umut olmak üzere aramızda bulunmaktadırlar. Türkiye Otomobil Girişim Grubu marifetiyle üretilecek yerli otomobil için belirlenecek tedarikçilerin bölgemizden seçilmesi veya yerli otomobilin birkaç parçasının şehrimizde üretilmesi noktasında Trabzonlu Sanayici İş Adamlarımızın istekli olduklarını ve bu işin üstesinden rahatlıkla kalkabileceklerine inanıyor ve Sayın Bakanımızdan bu noktada sanayicilerimizin destek talep ettiklerini ilk ağızdan iletmek istiyorum.” diye konuştu. 

AYVAZOĞLU: TRABZON’UN ARSİN’LE BİRLİKTE ÖNÜ AÇILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Arsin’de "Trabzon Yatırım Adası Endüstri Bölgesi"nin ilan edildiğini ve Trabzon'un önünü açacak önemli bir proje olduğuna dikkat çeken Ayvazoğlu, “Projeyle şehrimizde orta ve yüksek teknolojik ürünler üretilmesinin önü açılmıştır. Bu sürece başından beri desteklerini hiç esirgemeyen ve aynı zamanda İlimiz Trabzon’u 2019 yılında Cazibe Merkezleri Destekleme Programına (CMDP) dâhil eden sayın bakanımıza sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Yüksek teknolojiye dayalı endüstri bölgesi olacak Arsin Yatırım Adasının proje çalışmaları bu yıl nasipse tamamlanacaktır. Projenin 2021 yatırım programı kapsamına alınması ve İleri teknoloji üretimi için alt yapı olacak olan ve Trabzon Ticaret Odası tarafından yürütülen inovasyon merkezi için gerekli olan makine ekipman alımı için bakanlığımıza sunulan İPA projesine de Sayın Bakanımızdan destek arz ediyoruz. Ayrıca; Trabzon’umuzun yeniden 5. yatırım teşvik bölgesi statüsüne kavuşturulması noktasında da; Trabzon’umuzun ticaret ve sanayi erbapları Sayın Bakanımızdan destek beklemektedirler.” diye konuştu.

AYVAZOĞLU: SAVUNMA SANAYİSİNDE MİLLİLİK YÜZDE 70’LERE ÇIKTI

Türkiye’nin savunma sanayisindeki yerli ve millilik oranının yüzde 10 seviyesinden 70 seviyesine çıktığını belirten Ayvazoğlu, “BAYKAR’ın ülkemizi, Taarruz-i İnsansız Hava Aracı (TİHA) sınıfında insansız hava aracına sahip dünyadaki 4 ülkeden biri yapan Akıncı TİHA’sı ile nereden nereye geldiğimizi açıkça göstermektedir. Savunma sanayimizde yerli ve millilik oranı iktidarımız öncesinde yüzde 10 seviyelerindeyken bugün elhamdülillah yüzde 70’lerin üzerine çıkarılmış, kendilerini Dünya’nın jandarması gören ülkeler, Ülkemizi yok sayma, küçümseme politikalarını yeniden gözden geçirmek zorunda kalmıştır. İşte tam bu noktada Şehrimize ve talebime tekrar dönecek olursak. Sayın Bakanım. SİHA’ları ve TİHA’ları yapabilen bu şehrin evlatları bu şehirde fazlası ile var. Evinin altındaki atölyelerinde yeri geldiğinde kendi silahını yapan bizlere imkân verildiğinde yapabileceklerimizin farkındayız. Savunma Sanayisinin Lokomotif kuruluşlarının yöneticilerinin, sahiplerinin, hep bu toprakların çocuklarından olması asla tesadüf değildir. Yüksek teknolojiye dayalı endüstri bölgesi olacak Arsin Yatırım Adasının; Savunma Sanayimiz marifetiyle üretilen silahların üretim üssü olmasının önünde bir engel görmüyorum. Savunma Sanayii alanında üretim yapan şirketlerin üretim tesislerinin Trabzon’a kazandırılması için siz kıymetli bakanımızdan şahsım hassaten destek talep ediyorum.” şeklinde konuştu.

AYVAZOĞLU: ERZİNCAN- TRABZON DEMİRYOLUNUN ÖNEMİNİ KONUŞTU

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Erzincan- Trabzon Demiryolunun kent ve bölge için önemine vurgu yaparak, “Elbette ki; üretimin ve üretilen ürünlerin dünyaya pazarlanması konusunun birbirinden bağımsız olduğunu düşünemeyiz. Hatırlarsak geçtiğimiz aylarda Çin'den hareket eden bir yük treni 5 Kasım'da Türkiye'ye ulaşmış, Marmaray üzerinden Avrupa'ya geçen ilk yük treni olmuştu. Bu hat, dünya ticaret ve ulaşım ağında önemli değişimlerin başlangıcı olacaktır. 2050 yılına kadar dünyadaki üretimin yarısından fazlasının Asya Beşlisi olarak bilinen ülkelerde yapılacağı, tüketimin de yarısından fazlasının Avrupa, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika'da oluşacağı biliniyor. Bu ticari bağlantıların en büyük kısmı bahsettiğimiz demiryolu hattı ile gerçekleşecektir. Ve bu hattın denizle en yakın buluşma noktası Erzincan üzerinden Trabzon Limanı veya Limanları olacaktır. Bu sayede şehrimiz dünya ticaretinden doğrudan pay almaya başlayacaktır." Ve yine bu sayede; Global Firmalar mutlaka üretim aşamalarının bir veya birkaç bölümünü veya tamamını Yüksek Teknolojik Ürün Üretilen Arsin yatırım adasında yapmak isteyeceklerdir.  4000 yıllık tarihi boyunca ticaret kenti olarak bilinen Trabzon'un yeniden dünyanın önemli ticaret noktalarından biri hâline gelmesi gerçekleştirilemeyecek bir hayal değildir. Tabi bu şehrin insanının refah düzeyini ve yaşam standartını yükseltecek ve en önemlisi istihdam sorununun çözümüne büyük katkıları olacak olan Arsin Yatırım Adasının önemi Erzincan-Trabzon Demiryolunun hayata geçirilmesi ile bir o kadar daha artacaktır. Sayın Bakanımızın Bakanlıkları uhdesinde olmamasına rağmen bu projeye de gerekli desteği ve katkıyı sunacaklarına dair şüphemiz yoktur.  Trabzonlular olarak hemşehrimiz siz sayın bakanımızdan bu zamana kadar gördüğümüz gibi bundan sonra da desteklerinizi talep ediyor ve bizden esirgemeyeceğinize canı gönülden inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÖRS: HİZMETİN İKTİDARI VE MUHALEFETİ YOKTUR

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, bölgeye iktidar muhalefet ayrımı yapılmadan hizmet yapılmasına dikkat çekerek,  “Bölgemize hizmet etmenin iktidarı muhalefeti yoktur. Bu projelere katkıları olan herkese teşekkür ederim. Genç dinamik bir bakanımız var. Kendisine teşekkür ediyorum. Hepimizin görevi ortak olarak şehrimize hizmet etmektir.” dedi.

ZORLUOĞLU: TRABZON KUYUMCULUKTA ZİRVEYE OYNAYACAK

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon’un ilk kez programa dahil olduğunu ifade ederek bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Programa dahil olan il sayısının Trabzon’la birlikte 14’e çıktığını belirten Zorluoğlu, “Trabzon ilk kez bu programa dahil oldu. 13 olan bu sayı Trabzon ile birlikte 14. il oldu. Sayın Bakanımız Varank’a şehrimiz adına teşekkürlerimi iletiyorum. Bu program kapsamında 2019 yılında 5 proje başarılı bulundu. Toplam bütçeleri yaklaşık 12 milyon lira civarında. Projelerin 2 tanesi de Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan ve kabul gören projelerdir. Birincisi ilimizde kuyumculuk tasarım merkezi oluşturmamız halinde özellikle İstanbul’a bağımlı olmaktan kurtulacağımızı ve Trabzon’da çok özel tasarımlarla çok mesafe kat edeceğimizi  ve avantajların daha iyi kullanılacağını düşünüyoruz. Bu projenin toplam maliyeti 2.3 milyon lira. Bunun 2 milyon lirası bakanlık tarafından karşılanıyor.” diye konuştu.

ZORLUOĞLU: SANAYİ SİTELERİNİN TAŞINMASI SÜRÜYOR

Trabzon’daki sanayi sitelerinin taşınması ve dönüştürülmesiyle ilgili konuşan Zorluoğlu, “Değirmendere’deki sanayi alanlarımızı ilgilendiriyor. Sanayi siteleri şehrin büyümesiyle içinde kalmış durumda. Bunlar uzun zamandır gündemde. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla burada bir çalışma başlattık. Komisyon kurduk ve çalışmalarını sürdürüyor. Sanayi sitelerinin nereye ve nasıl taşınabileceği gibi hususlar fizibilite ve projelendirmenin sonucunda net bir şekilde tespit edilmiş olacak. Şehrin ışında daha konforlu hizmet verebilecek şekilde taşınacaklar. SOGEP projesi kapsamında Trabzon’da ciddi şekilde faydalanmış oluyor. Spor ve kültürün gelişmesi amaçlanıyor. 14.2 milyon liralık bir destek sağlanıyor. Trabzon’da da 2 proje destekleniyor. Birisi Büyükşehir’in diğeri ise Of Teknoloji Projesidir. Büyükşehir’in projesi özgün bir projedir. Bu da sporda yetenek ölçümü merkezi projesidir. TRÜ’nün Spor Fakültesine ve Valiliğimize teşekkür ediyoruz. İnşallah Trabzon’da bu projeyi oluşturacağız. Doğrudan sporcuların yetişmesine ön ayak olunacak.” dedi.

HACISALİHOĞLU: TRABZON’A BÜYÜK DESTEK VERİLDİ

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, “Sayın bakanımız, göreve geldiğinden beri sürekli olarak bölgemize müjdeli haberlerle geldi. Kendisi Cumhurbaşkanımıza da en yakın isimlerden biri. 10. Kalkınma planı dâhilinde bölgede altyapıların düzenlenmesi konusunda alınan bir karar vardı ancak bir türlü şehrimize gelmemişti. Bakanımız sayesinde bunlar Trabzon'a da geldi. Projelerin uygulanmasında hızlı adımlar atıldı. Bakanımızın bölgenin gelişimiyle ilgili verdiği destekler bizleri memnun etmiştir. Geleceğimize dönük cazibe merkezlerinin gelişmesi ile metropol şehirlerin altyapısının düzenlenerek üretime dönük altyapının gelişmesine yönelik projelerdi. Ülkenin kalkınmasında bunlar çok önemlidir. ” İfadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.