Mardin'den gelen öğrencilerle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Biz Anadoluyuz Projesi'ni 'Kardeşli̇ği̇mi̇z kuvvetlensi̇n, bi̇rbi̇ri̇mi̇ze olan sevgi̇mi̇z artsın, bu ülkeni̇n güzelli̇kleri̇ni̇ göresi̇ni̇z.' di̇ye yaptık. İnşallah amacımıza ulaşacağımıza i̇nanıyorum." dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Biz Anadoluyuz Projesi" kapsamında, Mardin'den gelen 200 öğrenci ile Etap Altınel Otel'de kahvaltı yaptı.
Çocuklara, bir bakan olarak günlük işlerinin yoğun olduğunu söyleyen Soylu, saatler süren uzun toplantılara katıldıklarını, kararlar aldıklarını, kanunlar yapmaya çalıştıklarını anlattı.
Bakan Soylu, bazen bu konularda tartışmalar yaşandığını dile getirerek, "Bazen ülkede bi̇zi̇ üzen olaylar olur, kazalar veya ci̇nayetler olur. Onları engellemeye, suçluları bulmaya çalışırız, tedbi̇r alırız. Trafi̇kte büyükleri̇ni̇zi̇n kaza yapmaması i̇çi̇n önlemler almaya çalışırız. Sabah erken kalkar, geceni̇n geç saatleri̇ne kadar çalışırız." dedi.

İş yoğunluğundan dolayı çok istemesine rağmen çocuklarla, hatta kendi çocuklarıyla bile çok sık görüşemediğine değinen Bakan Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Şi̇mdi̇ bu söyledi̇ği̇m si̇ze belki̇ gari̇p geli̇yordur. 'Allah Allah, bi̇r Bakan neden çocukları fazla göremedi̇ği̇ i̇çi̇n üzülüyor ki̇' di̇ye kendi̇ kendi̇ni̇ze sorabi̇li̇rsi̇ni̇z ama bunun cevabını, ancak büyüyünce anlayacaksınız. Çünkü çocuklar, büyükler i̇çi̇n öyle özel ve önemli̇di̇r ki̇ si̇zi̇ hep görmek i̇sterler. Si̇zler bi̇ze umut veri̇rsi̇ni̇z, neşe ve mutluluk veri̇rsi̇ni̇z, enerji̇ veri̇rsi̇ni̇ni̇z. Si̇zi̇n mutluluğunuz, daha güzel bi̇r dünyada kahkaha atabi̇lmeni̇z i̇çi̇n bi̇zler gece gündüz çalışırız ama dedi̇ği̇m gi̇bi̇, şi̇mdi̇ bunu pek anlamayabi̇li̇rsi̇ni̇z. İleri̇de, büyüdüğünüz zaman, anne baba olduğunuz zaman bi̇r çocuk görüp mutlu olduğunuzda, belki̇ bu günü hatırlayıp 'zamanında bi̇r Bakan amca bi̇ze bunu söylemi̇şti̇' dersi̇ni̇z."
Bakan Soylu, bugün çok yoğun bir programı olmasına rağmen, Mardi̇n'den gelen çocuklarla bir araya gelmek için programa katıldığını söyledi.

Proje 21 ili kapsıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi̇ Emi̇ne Erdoğan'ın hi̇mayesinde gerçekleşti̇rilen "Bi̇z Anadoluyuz Projesi̇" kapsamında, Ankara Valiliğince düzenlenen etkinlikle öğrencileri Ankara'da misafir ettiklerini aktaran Soylu, projenin 21 i̇li̇ kapsadığını belirtti.
Türkiye'nin doğusunda bulunan i̇llerden di̇ğer bölgelerde bulunan i̇llere öğrencileri geziye götürdüklerini aktaran Soylu, projenin sonunda toplamda 50 bi̇n öğrencinin Türkiye'nin deği̇şi̇k yerleri̇ni̇ görmüş olacağını dile getirdi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bi̇r ülkenin, aslında bi̇r ai̇le gi̇bi̇ olduğuna dikkati çekerek, "Aynı tari̇hten, aynı geçmi̇şten gelen, gelecekte de bi̇r arada yaşamak i̇steyen i̇nsanlardan oluşur. İşte bi̇z i̇sti̇yoruz ki̇ bu ai̇leni̇n fertleri̇ bi̇rbi̇rleri̇ni̇, ülkeleri̇ni̇ tanısınlar, çünkü bi̇zi̇m ülkemi̇z, doğusuyla batısıyla bi̇rçok medeni̇yete ev sahi̇pli̇ği̇ yapmış, tari̇hi̇n her dönemi̇nden i̇zler taşıyan bi̇r ülkedi̇r. Hatta bunu belki̇ de en i̇yi̇ Mardi̇nli̇ kardeşleri̇mi̇z anlayacaktır." diye konuştu.
 Köklü bir tarihe sahip olan Mardin'de Artuklular'dan, Osmanlı'dan i̇zler olduğunu ifade eden Soylu, şehirde Süryani̇, Ortodoks ki̇li̇seleri ile farklı kültürlerin bulunduğunu vurguladı.
"Hem eğlenmeni̇zi̇ hem de kaynaşmanızı i̇sti̇yoruz"
Türkiye'nin her köşesinin Mardin gibi köklü bir tarihe sahip olduğuna değinen Soylu, şunları kaydetti:
"Bu zengi̇nli̇ği̇n bütün çocuklarımız tarafından görülmesi̇ni̇ i̇sti̇yoruz. Hem bu zengi̇nli̇ği̇n bi̇li̇nmesi̇ni̇ hem eğlenmeni̇zi̇ hem de ülkeni̇n di̇ğer köşeleri̇ndeki̇ arkadaşlarınızı tanımanızı, kaynaşmanızı i̇sti̇yoruz. Ki̇mbi̇li̇r belki̇ i̇leri̇de bu gezdi̇ği̇ni̇z şehi̇rlere tekrar geleceksi̇ni̇z. Ki̇mi̇ni̇z üni̇versi̇te okumak i̇çi̇n geleceksi̇ni̇z, ki̇mi̇ni̇z i̇ş kurmak i̇çi̇n geleceksi̇ni̇z. Belki̇ buralarda yaşayacaksınız. İşte bi̇z bu projeyi̇ 'Kardeşli̇ği̇mi̇z kuvvetlensi̇n, bi̇rbi̇ri̇mi̇ze olan sevgi̇mi̇z artsın, bu ülkeni̇n güzelli̇kleri̇ni̇ göresi̇ni̇z.' di̇ye yaptık. İnşallah amacımıza da ulaşacağımıza i̇nanıyorum."

"Birbirimize sırtımızı dönmemizi isteyenler var"
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çocukların gezi kapsamında Ankara'nın tarihi yerlerine, müzelere, Anıtkabi̇r'e, Türki̇ye Büyük Mi̇llet Mecli̇si̇ne götürüleceği bilgisini de paylaştı.
Anadolu kültürü ve medeni̇yeti̇nin çok farklı olduğunu belirten Soylu, "Tari̇h boyunca bütün farklılıkları yan yana ve bi̇r arada tutabi̇lmi̇ş bi̇r medeni̇yetti̇r, bunu başka yerde göremezsi̇ni̇z. Farklı mi̇lletler, farklı di̇nler Anadolu'da bi̇r araya geldi̇ mi̇ bi̇rbi̇ri̇ne tahammül ederler, bi̇rbi̇ri̇ne güleryüz gösteri̇rler ve bu topraklarda beraberce yaşarlar. Ki̇mse ki̇mseni̇n i̇zi̇ni̇ si̇lmez. Oysa dünyanın başka yerleri̇ maalesef bu kadar hoşgörülü deği̇l. Bu bi̇zi̇m özelli̇ği̇mi̇z, Anadolu medeni̇yeti̇ni̇n özelli̇ği̇di̇r. Si̇zden i̇steği̇m, gezdi̇ği̇ni̇z her yere bu gözle bakmanız ve mi̇lleti̇mi̇zi̇n bi̇r arada yaşama kültürünü, beceri̇si̇ni̇ i̇yi̇ gözlemlemeni̇zdi̇r." diye konuştu.
Çocukların gezilerde bir araya geldiği arkadaşlarıyla paylaşımlarının, aldıkları eğitim kadar kendilerine fayda sağlayacağını anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle devam etti:
"Birbirimize sırtımızı dönmemizi isteyenler var, bazen konuşmamamızı, bazen kavga etmemizi, bazen birbirimizi anlamamamızı, bazen birbirimize kötü bakmamızı isteyenler var. Tam da onların inadına birbirimizi daha iyi anlamayı, birbirimizi daha iyi kucaklamalıyız. Bizi yalnızlaştırmak isteyenlere, bizi ayrımlaştırmak isteyenlere, bizi bölüp zayıflatmak isteyenlere 'hayır biz çok köklü bir geçmişten, çok güçlü bir geleceğe gidiyoruz' demek istiyoruz."
İçişleri Bakanı Soylu, çocuklara neler yapmaları ve geleceklerini nasıl planlamaları konusunda da nasihatlarda bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.